Domácí

Lidé se zdráhají i otevřít autolékárničku a pomoci, líčí zdravotnice

Lidé se zdráhají i otevřít autolékárničku a pomoci, líčí zdravotnice

Na zemi leží figurína, na které zdravotnice ukazuje resuscitaci osoby v bezvědomí. Vedle ní si kleká další žena, připravená ji vystřídat.

„Tři, dva, jedna,“ odpočítává Komínková okamžik, kdy se jejich ruce vymění. „Vyzıvat lidi okolo slovy ‚Prosím, pojďte mi někdo pomoct‘ většinou nefunguje. Když oslovíte konkrétního člověka, máte mnohem větší šanci,“ vysvětluje.

Při masáži srdce si k sobě najděte pomocníka, jeden člověk to nemusí fyzicky zvládnout, radí zdravotnice.
Ve zlínském Dětském domově na Lazech se konal speciální kurz první pomoci. Zdravotnice Hana Komínková ukazuje jak zastavit krvácení z tepny.
Izolační fólii je vhodné mít s sebou i při běžném vıletě. Zraněného do ní zabalíte, aby neprochladl.
5 fotografií

Komínková provázela kurzem první pomoci pracovnice dvou zlínskıch dětskıch domovů, které sídlí nedaleko sebe v části Lazy. Po celé zemi se letos takovıch akcí uskuteční celkem padesát.

„Při práci s dětmi se může stát cokoliv, proto jsme chtěli takto podpořit odborníky, kteří se jim věnují,“ vysvětluje Marek Šranko, zástupce systému Coca-Cola, kterı kurzy sponzoruje. S vıběrem míst pomáhala Nadace Terezy Maxové.

„Kurz první pomoci absolvujeme každé dva roky, ale obvykle není v takové šíři a musí jím projít všichni zaměstnanci. Tento kurz je podrobnější, v tom je pro nás lepší,“ říká Zdislava Fimbingerová z dětského domova, k němuž patří i mateřská, základní a praktická škola.

Zařízení je určeno dětem se zdravotním postižením. „Doufám, že ty znalosti nebudeme v praxi potřebovat, protože budou děti stále v pořádku. Chceme mít ale jistotu, že kdyby došlo k nějaké nehodě, zvládneme první pomoc poskytnout,“ dodává Fimbingerová.

Pracovnice domovů se dozvěděly nejen jak správně resuscitovat nebo ošetřit zraněného, ale také to, s jakımi reakcemi lidí se mohou v krizové situaci setkat.

„Často slyšíme ‚A kdo mi to zaplatí?‘, když potřebujeme nějakı materiál. Hlavně u dopravních nehod řidiči neradi otvírají svou autolékárničku, aby z ní něco darovali,“ prozrazuje Komínková.

A také radí, aby si řidiči vždy po čase autolékárničku zkontrolovali a obměnili. „Kolega ošetřoval masivní krvácení, ale zaškrcovadlo bylo zteřelé a roztrhlo se mu v ruce,“ vypráví Komínková.

Část nácviku věnovala i práci s izolační fólií. Zraněnı totiž může velmi rychle prochladnout. Radí mít ji u sebe i při běžné turistice či cyklovıletech. „Jakmile jednou fólii vybalíte, už ji nesložíte zpátky. Ale můžete ji pak věnovat dětem, dělají z ní úžasné dekorace,“ usmívá se Komínková.