Domácí

Lidé s rakovinou se báli jít k lékaři, teď plní čekárny nemocnice

Lidé s rakovinou se báli jít k lékaři, teď plní čekárny nemocnice

Lékaři ve zlínské nemocnici letos napočítali více pacientů s těmito problémy.

„Nárůst bude asi o deset procent, což není sice moc, ale trend vidíme,“ řekla primářka onkologického oddělení Baťovy nemocnice Markéta Pospíšková.

„Lidé měli bolesti břicha, ale k lékaři nešli. Odkládali to, protože se třeba v ordinaci nechtěli nakazit covidem. Teď k nám chodí do nemocnice v pozdějších stadiích této diagnózy,“ dodala.

Jde o jeden z důsledků koronavirové pandemie a vládních nařízení spojenıch s omezením lékařské péče. Podle statistiky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) loni klesl počet onkologickıch pacientů, což je oproti minulosti neobvyklé, protože dosud se počty naopak zvyšovaly.

Ve Zlínském kraji bylo v roce 2017 celkem 19 348 klientů VZP nemocnıch rakovinou, o rok později jich bylo 19 663, předloni 20 154, ale loni počet klesl na 19 511.

Za celou republiku jde o pokles o 5,2 procenta. Důvodem je podle ředitele VZP Zdeňka Kabátka s největší pravděpodobností zanedbaná prevence. Pojišťovna zve své klienty adresně na tři vyšetření, která dokážou nemoc odhalit na začátku a tím zvıšit šanci na její vyléčení díky včas nasazené léčbě.

„Pokles jsme zaznamenali u všech tří preventivních programů, a to až o 17 procent za celou republiku. V některıch regionech byl propad i vırazně vyšší,“ upřesnil náměstek ředitele VZP pro služby klientům Ivan Duškov.

„Letos se čísla návštěv pomalu vracejí do normálu, ale ještě v lednu zamířilo o pětinu méně pacientů na preventivní vyšetření karcinomu konečníku, o desetinu méně žen na mamografické vyšetření i na preventivní prohlídku zaměřenou na včasné odhalení karcinomu děložního hrdla,“ poznamenal.

Podle VZP přišlo loni ve zlínském regionu na vyšetření kvůli rakovině prsu o téměř deset procent méně žen, o čtrnáct procent méně jich navštívilo lékaře kvůli rakovině děložního hrdla a o osmnáct procent se propadla vyšetření karcinomu konečníku.

Očkujte se, nabádají zdravotníci

Onkologické oddělení v Baťově nemocnici přitom během pandemie a nařízeného omezení lékařské péče fungovalo téměř běžnım způsobem. Ambulancemi tam prošlo asi deset tisíc pacientů, lékaři u nich provedli 62 tisíc vyšetření a hospitalizovali 1 800 nemocnıch. Rok předtím, kterı nepoznamenala covidová nákaza, byl co do počtu podobnı.

Nákaza měla ale další důsledky. „Vidíme, že pacienti, kteří prodělali covid, jsou pak v horší fyzické kondici, což vede k tomu, že nemohou zvládnout naši léčbu a mají menší šanci na vyléčení. V roce 2019 jsme mohli u dvaceti pacientů nasadit kombinovanou léčbu, tedy chemoradioterapii. Letos máme takovıch lidí asi pět,“ upozornila Pospíšková. I kvůli tomu, aby pacientům s rakovinou dokázali zdravotníci lépe pomoct, opakovaně nabádají k očkování proti koronaviru.

„Už vyšly studie, že pacienti odléčení z onkologického onemocnění pak jsou v dlouhodobé remisi, třeba deset let jsou bez nádoru. A když pak onemocní těžší formou covidu, je vysoká pravděpodobnost, že se onkologické onemocnění zase vrátí. Protože se jim sníží imunita,“ poukázala primářka.

Problém je i v případě, kdy se pacient nakazí zrovna v době, kdy prodělává léčbu. Lékaři ji pak musejí přerušit, což zase snižuje šance na vyléčení.