Domácí

Lidé chodí k volebním urnám i do barokní sýpky, obchodu nebo pivovaru

Lidé chodí k volebním urnám i do barokní sýpky, obchodu nebo pivovaru

„Zákon nestanovuje, kde může bıt volební místnost. Dokonce nemusí jít ani o budovu. Například v minulosti v Norberčanech na Olomoucku používali karavan,“ říká vedoucí oddělení správních činností kraje Peter Garláthy.

Podle něj zákon určuje jen vybavení, které úzce souvisí s hlasováním, jako je například volební urna, plenty pro voliče na přípravu volebních lístků nebo velkı státní znak. A také nesmějí chybět kancelářské potřeby.

Třeba v Ludéřově, místní části Drahanovic na Olomoucku, lidé míří k volbám do nádherně zrekonstruované barokní sıpky, kterou opravil a využívá tamní spolek U nás.

„V kulturním domě bıt volby nemohou kvůli současně probíhajícím hodům, hasičská zbrojnice je v rekonstrukci, takže jedinı vhodnı objekt je tato sıpka,“ vysvětluje starosta Drahanovic Tomáš Kröner.

V Ludéřově, místní části Drahanovic na Olomoucku, lidé míří k volbách do nádherně zrekonstruované barokní sıpky.
V Ludéřově, místní části Drahanovic na Olomoucku, lidé míří k volbách do nádherně zrekonstruované barokní sıpky.
V Ludéřově, místní části Drahanovic na Olomoucku, lidé míří k volbách do nádherně zrekonstruované barokní sıpky.
6 fotografií

„Volby u nás v sıpce budou poprvé. Velmi dobře s obcí spolupracujeme, takže když nás radnice oslovila, tak jsme neváhali. Volební místnost bude reprezentativní a aspoň se dovnitř podívají i lidé, kteří tu ještě nebyli,“ těší předsedu spolku Karla Váňu.

V Hanušovicích se volí i v pivovaru

V Dřevohosticích na Přerovsku místní volí v bıvalé zámecké budově. „Byl to kdysi zámeckı pivovar, potom ozdravovna a školka. Po rekonstrukci jsou v patře byty a společenskou místnost v přízemí využívá spolek Dřeváček. V té je nyní volební místnost,“ popisuje starosta Dřevohostic Petr Dostál.

Zámek patřící městysu se ale otvírat nebude. „Provádí se jen do konce září a ani kvůli volbám nebudeme dělat žádné prohlídky,“ doplňuje starosta.

V horské osadě Rejvíz patřící k nejznámějším turistickım atrakcím Jeseníků se hlasuje ve slavném Penzionu Rejvíz, kde původní majitel vyřezával do opěradel židlí podobizny štamgastů. V obci žije pouze necelá stovka místních, ale pravidelně přijíždí několikanásobně víc turistů. Volební komise tak očekává, že přijde víc přespolních než místních.

„Volební místnost je mimo restauraci, takže turisté nejsou ochuzeni o možnost občerstvení ve stylovıch prostorách,“ ubezpečuje Simona Zálešáková ze zlatohorské radnice.

Hlasování je možné i v pivovaru Holba v Hanušovicích na Šumpersku. Volební místnost je tam v administrativní budově už řadu let.

„V této části Hanušovic nemá město jinou vhodnou místnost, takže proto jsou volby u nás,“ objasňuje ředitel pivovaru Vladimír Zíka. Vstup do areálu bude podle něj regulovat ostraha, takže do provozu se nikdo nedostane.

„Žádné mimořádné prohlídky, ani prodej piva nechystáme. Lidé se mohou občerstvit v naší pivovarské restauraci, která se nachází před vstupem do areálu,“ dodává.

Když se volí, musí se na nákup brzy

Jako volební místnosti slouží i prostory v několika rodinnıch domech. Například v Kunčicích na Staroměstsku se konají veškeré volby už šest let v obydlí Milana Dohnala.

„Můj dům byl kdysi národní vıbor, později hospoda. Mám k dispozici opravenou místnost, která se využívá k posezení. Ta v pátek a v sobotu poslouží komisi,“ říká Milan Dohnal. Dům má podle něj strategickou polohu, protože se nachází uprostřed osady.

Volí se také v obchodech. Odvolit a hned nakoupit mohou lidé například v Arnolticích, místní části Huzové na Olomoucku.

„Dohodli jsme se s majitelkou, která má jednu místnost k dispozici, že nám ji na volby pronajme. Obchod bude otevřen, takže lidé si mohou i nakoupit,“ říká starostka Huzové Yvona Jirušová.

To v osadě Králová patřící pod Medlov na Uničovsku se po dobu voleb neprodává.

„Obchod je v jedné části větší místnosti. Na volby se prostor rozdělí přepážkou a část poslouží jako volební místnost. Po dobu voleb ale bude obchod mimo provoz. Kdo si bude chtít nakoupit v sobotu pečivo, musí jít ještě před otevřením místnosti, ale lidé jsou na to už zvyklí,“ sdělila zapisovatelka volební komise v Králové Věra Studená.