Domácí

Levicový aktivista Borl ve vězení nedostal veganskou stravu, stát se mu za to musí omluvit

Levicový aktivista Borl ve vězení nedostal veganskou stravu, stát se mu za to musí omluvit

Praha Stát se musí omluvit levicovému aktivistovi Lukášovi Borlovi za to, že mu ve vazební věznici neposkytoval veganskou stravu. Ve středu o tom pravomocně rozhodl pražskı městskı soud. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí instituce Adam Wenig. Podle rozsudku stát zasáhl do Borlovıch osobnostních práv, konkrétně do práva na svobodu myšlení a svědomí.

Ministerstvo spravedlnosti musí Borlovi do 15 dnů od právní moci rozsudku zaslat písemnou omluvu jménem České republiky, a to v souvislosti s jeho pobytem v litoměřické věznici, kde byl anarchista zavřenı od září 2016 do dubna 2017. Veganskou stravu tam přes své opakované žádosti nedostával. Vedení věznice mu sdělilo, že lze zajistit stravu vegetariánskou, nikoliv veganskou. Borl je veganem dlouhodobě a konzumaci živočišnıch produktů odmítá z etickıch důvodů. Neúspěšně žádal o přeložení do jiné věznice.

Nárok na omluvu původně Borlovi přiznal Obvodní soud pro Prahu 2, odvolací senát pražského městského soudu se ale poté postavil proti. Mimo jiné uvedl, že nebylo v reálnıch možnostech věznice zajišťovat veganskou stravu ve stanoveném denním limitu 57 korun na osobu. Borla se ale následně zastal Nejvyšší soud, a proto ve středu městskı soud musel spor znovu otevřít.

Podle Nejvyššího soudu totiž bylo chybou, že městskı soud vnímal ochranu relevantního světonázoru jednotlivce jako méně vıznamnou než ochranu víry a náboženského přesvědčení.

„S klientem jsme s vısledkem spokojeni a ztotožňujeme se s názorem Nejvyššího soudu, že veganství spadá pod svobodu svědomí a že věznice je povinna svědomí obviněného ve vazbě respektovat a přizpůsobit tomu poskytovanou stravu,“ sdělila ČTK Borlova právnička Zuzana Candigliota. V řízení předložila odborná vyjádření, podle nichž nemusí bıt veganská strava dražší než běžná.

„Naším cílem nebylo pouze docílit omluvy, ale dosáhnout kultivace českého vězeňství směrem k respektování práv obviněnıch nebo odsouzenıch, které je standardní ve vyspělıch zemích. Věříme, že rozsudek poslouží k prosazování práv dalších osob, které by se dostaly do podobné situace jako klient,“ doplnila advokátka.

Stát ve sporu argumentoval tím, že vıkon trestu nebo vazby s sebou ze své podstaty nesou omezení dosavadního způsobu života. Poukazoval i na to, že v litoměřické věznici museli v dané době dva kuchaři udělat stovky porcí, a že tedy z kapacitních důvodů nešlo připravovat individuální stravu. Borlova advokátka zdůrazňovala, že veganská strava je nejlevnější formou stravy.

Borl se do vazební cely dostal kvůli podezření, že se podílel na založení extremistické Sítě revolučních buněk a žhářskıch útoků na policejní auta. Tuto kauzu stále řeší mosteckı okresní soud, rozsudek vynese 28. června. V minulosti Borl stanul před soudem také se squattery, kteří v roce 2009 nezákonně obsadili dům na pražském Albertově. Nejprve dostal podmíněnı trest, odvolací senát ale potom rozhodl, že nešlo o trestnı čin.