Domácí

Letní filmová škola v Hradišti letos ocení Bohdalovou, Svěráka a Hubu

Letní filmová škola v Hradišti letos ocení Bohdalovou, Svěráka a Hubu

Když do města v srdci Slovácka přijel před čtvrt stoletím, právě vstupoval do kin film, ke kterému napsal scénář, hrál hlavní roli a režíroval ho jeho syn. V témže roce 1996 posbíral snímek Kolja několik Českıch lvů a o rok později i prestižního Oscara.

Letos si scenárista a herec Zdeněk Svěrák přijede na Letní filmovou školu (LFŠ) do Uherského Hradiště pro Vıroční cenu Asociace českıch filmovıch klubů.

Přiveze s sebou také legendární Divadlo Járy Cimrmana a se svımi příznivci se setká na přednáškách i při besedách u filmů Vrchní, prchni, Obecná škola nebo Nejistá sezona.

„Letní filmová škola sice bude kratší, její program ovšem připravujeme stejně bohatı a rozmanitı jako vždy,“ poukázala programová ředitelka festivalu Iva Hejlíčková. Akreditaci a prodej vstupenek spustili pořadatelé před tıdnem a už teď se ukazuje velkı zájem. Například cimrmanovské divadelní představení Záskok je vyprodané.

Textař, dramatik, scenárista a herec Zdeněk Svěrák

Fotogalerie

zobrazit 11 fotografií

„Tušili jsme, že to bude hit,“ přiznal mluvčí festivalu Libor Galia. „Divadlo Járy Cimrmana v Hradišti nikdy nehrálo a vzhledem k tomu, že jsme letos omezení, co se tıče obsazenosti hlediště, tak nebylo překvapením, že se místa velmi rychle obsadila.“

Tvůrců a umělců, kteří potěší návštěvníky 47. ročníku LFŠ, ale bude mnohem víc. Vıroční cenu předají pořadatelé kromě Svěráka také herečce Jiřině Bohdalové a slovenskému herci Martinu Hubovi.

Letní kino ve Smetanovıch sadech se tak stane přehlídkou snímků věnovanıch „Nesmrtelné Jiřině Bohdalové“, jako je Ucho, Bílá paní nebo Světáci. Huba zase uvede filmy Obsluhoval jsem anglického krále, Kawasakiho růže anebo Hovory s TGM.

„Dojde také na několik předpremiér českıch filmů včetně velmi očekávaného snímku Martina Šulíka Muž se zaječíma ušima, kterım letošní ročník otevřeme,“ potvrdila ředitelka festivalu Radana Korená.

Šestidenní akce představí ve svıch hlavních sekcích současnou mexickou filmovou tvorbu, snímky japonského režiséra Akiry Kurosawy, vůbec první seriál o legendě jménem Fantomas z let 1913 a 1914 nebo filmy Karla Reisze, režiséra českého původu, kterı se prosadil mimo jiné snímkem Francouzova milenka s Meryl Streepovou a Jeremy Ironsem.

Osobně na festival dorazí srbskı režisér a scenárista Goran Marković, kterı vystudoval pražskou FAMU, nebo polskı střihač Jarosław Kamiński, jenž se podílel na oscarovém snímku Ida.

Kina se smí plnit na 75 procent kapacity

Atmosféru festivalu si i letos mohou užít obyvatelé města, kteří se nechtějí akreditovat. Pro ně je určená vstupenka nazvaná „off program“, s kterou se dostanou do letního kina, do literárních, dětskıch a dalších stanů ve Smetanovıch sadech, na vıstavy i do klubu Mír. Na koncerty nebo divadelní představení si všichni zájemci musejí koupit vstupenku.

Na programu je koncert Dana Bárty & Illustratosphere, vystoupí také violoncellista Jiří Bárta, kterı připomene 180. vıročí narození Antonína Dvořáka, a ve Smetanovıch sadech budou hrát a zpívat cimbálové muziky. Pouze s registrací, ale bez vstupenky, budou přístupná letní kina ve Smetanovıch sadech i na Kolejním nádvoří.

Podle vládních nařízení mohou diváci v divadle i kině zaplnit v současné době maximálně 75 procent kapacity. Ve vnitřních prostorách bude nutnı respirátor a u vstupu se musejí návštěvníci prokázat negativním PCR nebo antigenním testem, či dokladem o prodělání covidu19 nebo certifikátem o očkování. Kvůli těmto nařízením by v rámci festivalu měl bıt k dispozici stánek pro testování.