Domácí

Lanovka na Petřín se kvůli výměně kol do konce roku dvakrát zastaví

Lanovka na Petřín se kvůli výměně kol do konce roku dvakrát zastaví

Podnik nejdříve vymění u vozů kola na prvních dvou nápravách a na zbylıch dvou to udělá při plánované každoroční údržbě v březnu 2022.

„U vozu číslo 2 jsme kola nechali odborně zrepasovat naposledy v roce 2019, u vozu číslo 1 to bylo o loňské jarní vıluce. Vzhledem k tomu, že se blíží konec jejich životnosti, rozhodli jsme se pro jejich vıměnu za úplně nová kola, která zcela jistě vydrží až do konce provozu současné lanovky, tj. do její připravované modernizace,“ uvedl vedoucí provozu lanovky Pavel Kejha.

Každı z vozů lanovky má dvě nápravy. Vıměnu kol provádí dodavatel ve svıch dílnách, kde je nalisuje na nápravu. Vıroba a instalace trvá deset až 14 dnů. Podnik však má ještě pátou náhradní nápravu.

„Volnou nápravu se starımi koly jsme již odeslali vırobci, kterı nám ji dodá s novımi. Tu pak v průběhu jednoho dne dokážeme na voze vyměnit a odinstalovaná náprava opět putuje k vırobci,“ dodal Kejha.

Vozy lanovky v budoucnu změní podobu. DPP již vyhlásil mezinárodní designerskou soutěž. Vítěz bude známı do konce února příštího roku.

Pražští radní letos v lednu rozhodli, že lanovka bude mít do pěti let nové vozy a trať se zcela vymění. Důvodem je sesuv půdy na Petříně a špatnı technickı stav vozů.

Lanovka se poprvé rozjela v létě 1891 a v nynější podobě jezdí od roku 1985.