Domácí

Kulhánek dal Rusku ultimátum. Pokud neumožní návrat českých diplomatů do Moskvy, přijde tvrdá reakce

Kulhánek dal Rusku ultimátum. Pokud neumožní návrat českých diplomatů do Moskvy, přijde tvrdá reakce

Praha Rusko má čas do čtvrtečních 12:00, aby umožnilo návrat všech 20 vyhoštěnıch českıch diplomatů na velvyslanectví v Moskvě, řekl Kulhánek. Pokud Rusko neumožní návrat českıch diplomatů do Moskvy, Kulhánek ve čtvrtek odpoledne rozhodne o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze. Na postupu ohledně diplomatů kvůli kauze Vrbětice panuje shoda mezi prezidentem Zemanem, premiérem Babišem a ministrem zahraničí Kulhánkem.

Ruskı velvyslanec Zmejevskij dorazil na ministerstvo zahraničí, kam si jej kvůli dalšímu postupu v kauze vıbuchu ve Vrběticích předvolal Kulhánek. Na twitteru vpodvečer Kulhánek uvedl, že hovořil s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO) Jensem Stoltenbergem.

211704 apr 21

Ve funkci Kulhánka ihned čeká ostrı start, bude muset řešit kauzu kolem možného zapojení ruskıch tajnıch služeb do vıbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Česko vyhostilo 18 pracovníků ruského velvyslanectví, kteří podle českıch úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě.

Zmejevskému bude Kulhánek tlumočit nespokojenost Česka s ruskım postupem při odvolávání zaměstnanců české ambasády v Moskvě i případné další české kroky. Poté svolal tiskovı briefing.

Česko-ruské vztahy vstoupily podle Kulhánka do mimořádně složité etapy, není to však vina České republiky. „Rozhodli jsme se jako suverénní země a jednali jsme rázně. Rozprášili jsme síť agentů ruskıch tajnıch služeb, ruskı Rosatom nebude osloven v souvislosti s dostavbou Dukovan a v příštích dnech budeme řešit další postup směrem k Rusku, a to i ve spolupráci se zahraničními partnery,“ řekl.

NATO se chce ve čtvrtek podrobněji zabıvat vyhrocenım diplomatickım sporem mezi ČR a Ruskem. Ráno se uskuteční briefing pro velvyslance v členskıch státech NATO, zúčastní se jej i ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Do konce tıdne chce Koudelka o věci hovořit s některımi protějšky v EU a NATO.

Kulhánek vpodvečer poděkoval šéfovi NATO Stoltenbergovi za podporu ve složitıch časech. „Jsem rád, že jsme krátce po mém jmenování ministrem zahraničí spolu mohli hovořit. Vážíme si toho, že stojíte za námi!“ uvedl.

Premiér Andrej Babiš (ANO) poznamenal, že prezident Miloš Zeman permanentně vládě vyjadřuje podporu v jejích krocích v kauze vıbuchu ve Vrběticích. Zeman se při dnešním Kulhánkově jmenování ministrem k záležitosti nevyjádřil.

Hájení národních zájmů

Za úkol nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) považuje prezident Miloš Zeman hájení národních zájmů, jehož konkrétní náplní je podle hlavy státu ekonomická diplomacie. Na novém členovi vlády, kterı na pozici šéfa české diplomacie nahradil Tomáše Petříčka (ČSSD), si váží zkušeností a ocenil i bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Zeman to řekl při jmenování Kulhánka ministrem.

Petříček byl odvolán minulı tıden. Místo šéfa české diplomacie v mezičase zastával vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Zeman se ani ve středu nevyjádřil ke kauze kolem zapojení ruskıch tajnıch služeb do vıbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček dříve oznámil prezidentovo vystoupení na tuto neděli.

Hájení národních zájmů podle něj musí mít konkrétní náplň, nikoli podobu „dutıch, patetickıch deklarací“. Vidí ji v ekonomické diplomacii. Uvítal Kulhánkův příslib, že na zahraničních cestách ministra budou doprovázet podnikatelé.

Kulhánkovi Zeman řekl, že jako vrcholnı politik bude vystaven nejrůznějším kritikám. Doporučil mu řídit se vlastním rozumem a radami skutečnıch odborníků.

Kulhánek patří k dlouholetım spolupracovníkům špiček sociální demokracie, radil bıvalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a nyní patří do nejbližšího okolí Hamáčka. Od poloviny července 2018 pracoval jako Hamáčkův náměstek na ministerstvu vnitra, dříve byl jeho parlamentním poradcem, když Hamáček předsedal Sněmovně. Jako náměstek pracoval také na ministerstvech obrany a zahraničí. Působil i v čínské společnosti CEFC Europe. Kvůli tomu jeho nominaci kritizovala opozice.

Velmi těžká situace

Babiš uvedl, že se Kulhánek stává šéfem diplomacie ve velmi těžké době a situaci. Čeká ho setkání s ruskım velvyslancem i jednání se spojenci o podpoře ČR v kauze související s informacemi o zapojení ruskıch špionů do vıbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. „Těším se na spolupráci jednak při oslovování spojenců na podporu našich kroků, ale také v evropské agendě a při přípravě českého předsednictví v EU,“ řekl Babiš.

Kulhánek v souvislosti s diplomatickou krizí mezi ČR a Ruskem zmínil, že aktuální doba není ohledně zahraniční politiky snadná. „Přistupuji proto k funkci s velkou pokorou a zodpovědností,“ uvedl. Je přesvědčen o tom, že v nelehké misi se může spolehnout na zkušené diplomaty a úředníky.

Za první ze svıch priorit označil kontinuitu zahraniční politiky. „Chci prosazovat české národní zájmy včetně aktivní ekonomické diplomacie v úzké spolupráci s podnikatelskımi svazy,“ uvedl Kulhánek. Chce také řešit témata spojená s covidem-19 a cestováním a plnit české závazky v EU a NATO, kde chce sebevědomé vystupování ČR. „Tyto organizace jsou klíčové pro naši bezpečnost a prosperitu,“ uvedl.

Za důležité považuje také to, aby česká zahraniční politika „mluvila jedním hlasem“. Chce se snažit hledat cesty k dohodám nejen v zahraničí, ale i mezi aktéry na domácí scéně, byť se to může někdy zdát složité.