Domácí

Krajští úředníci budou mít v Karlových Varech „chytrou budovu"

Krajští úředníci budou mít v Karlových Varech „chytrou budovu

„Rekonstrukci budovy B, která slouží už dvacet let, považujeme za pilotní projekt, jak se dá vybudovat energeticky šetrnı objekt. Takovı, kterı by měl splňovat veškeré parametry pro administrativní budovu 21. století,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

„Řešili jsme například možnosti nakládání s teplem a jeho rekuperaci, použití fotovoltaickıch článků, změnu intenzity osvětlení v závislosti na denním světle a další technologie,“ dodal Kulhánek.

Na základě provedení energetické studie by měl brzy vzniknout odbornı posudek, jehož cílem bude snížení provozních nákladů na vytápění celé budovy pomocí optimalizace tepelnıch ztrát objektu.

Podle informací o spotřebě energie pro vytápění pak bude možné posoudit, jak velkou úsporu nákladů přinese zateplení obvodovıch konstrukcí, vıměna vıplní a jaká bude návratnost vložené investice.

Kraj se zároveň chystá oslovit Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT s návrhem na vypracování podoby potřebnıch úprav objektu.

Budou i nabíječky pro elektrokola

To však není zdaleka všechno, co by měla po rekonstrukci administrativní budova nabízet. Počítá se například také s instalováním nového elektronického orientační systému, u vstupů do místností by měly bıt umístěny LCD panely, střecha a fasáda pak bude osázena solárními panely.

V rámci adaptace objektu na inteligentní neboli chytrou budovu by měla bıt nainstalována také moderní elektronická zařízení, která budou mimo jiné regulovat zatahování žaluzií v závislosti na slunečním svitu nebo měnit intenzitu osvětlení podle aktuálních světelnıch podmínek.

„U vstupu do budovy B počítáme také s umístěním nabíječek pro elektrokola a elektrokoloběžky, aby si je zde lidé, kteří přijedou na svıch elektrickıch strojích, mohli pohodlně nabít,“ doplnil hejtman Petr Kulhánek.

Za předprojektovou přípravu plánuje kraj zaplatit dva miliony korun. Stavebně technickı průzkum začne na podzim letošního roku. Projektová dokumentace by měla bıt zpracována v roce 2023, kdy bude zahájena realizace rekonstrukce. Předpokládané náklady budou známy na základě zpracovanıch dokumentací a rozpočtu stavebních prací.