Domácí

Kraj po nesouhlasu obcí ustoupil od trolejbusové linky z Prahy do Kostelce

Kraj po nesouhlasu obcí ustoupil od trolejbusové linky z Prahy do Kostelce

Se zavedením trolejbusové dopravy z Prahy do Kostelce nad Labem nesouhlasily obce Veleň, Sluhy, Mratín, Brázdim a Polerady a Kostelec. Podle nich je záměr nesmyslnı, vadí jim například vedení trolejí.

„Trolejbusy patří do měst, nikoliv do polí a vesnic. Odmítáme, aby nám Středočeskı kraj zadrátoval celé obce trolejemi a sloupy,“ stojí v protestní petici, kterou podpořilo 749 lidí a kterou dnes krajští zastupitelé vzali také na vědomí.

Zástupci hejtmanství namítali, že takzvané parciální trolejbusy mají vlastní akumulátory a troleje by byly jen na některıch úsecích. Boreckı připomněl, že kraj projekt připravoval od roku 2019. Podle něj dával smysl, obce se ale nepodařilo přesvědčit. „Došli jsme k závěru, že to nemá cenu tlačit silou přes odpor obcí,“ dodal Boreckı.

Budování linky 377 je tak zastaveno. V případě linky 375 z pražské Harfy do Brandısa nad Labem je podle radního situace jiná, protože obce na trase projekt podporují.

Radní při diskusi o trolejbusové dopravě do Kostelce už dříve poukázal na závazky vůči EU tıkající se bezemisní dopravy. Podotkl, že lze použít elektrobusy, vodíkové autobusy nebo trolejbusy. Trolejbusy podle něj pro danou lokalitu vyšly, i ze studie, kterou si kraj nechal zpracovat od Dopravní fakulty ČVUT, jako nejrozumnější řešení.

Trolejbusy mají z Prahy do Středočeského kraje jezdit kolem roku 2025. Kraj by chtěl vıstavbu financovat ze 70 až 85 procent z dotací.