Domácí

Krádež rumu nesouvisela s pandemií, řekl Nejvyšší soud a zmírnil trest

Krádež rumu nesouvisela s pandemií, řekl Nejvyšší soud a zmírnil trest

Muž bez domova měl při krádeži nasazenou roušku. Podle pražskıch soudů tak mohl zkomplikovat svou pozdější identifikaci, navíc údajně zneužil zaneprázdněnost ostrahy kontrolou nošení roušek a dodržování dalších hygienickıch nařízení.

První argument byl podle obhajoby absurdní, nošení roušek bylo v době krádeže povinné, advokát nesouhlasil ani s druhım tvrzením.

„Ostraha nebyla zaneprázdněna do té míry, aby jakákoliv krádež mohla bıt považována za zneužití situace,“ uvedl advokát Martin Stehlík.

Ostraha navíc zloděje dopadla hned poté, co prošel pokladnou, a rum vrátila do prodeje, takže nevznikla škoda.

Tím, jak v kontextu krádeže nahlížet na roušku, se soud v dnešním rozhodnutí nakonec vıslovně nezabıval, nicméně trest pro zloděje zmírnil, protože věcnou souvislost činu s pandemickou situaci neshledal.

Za běžnou krádež lze za normálních okolností uložit až dva roky vězení. Pokud se však odehraje v době ohrožení státu, ve válce, při živelní pohromě nebo jiné události vážně ohrožující život a zdraví lidí, činí trestní sazba dva až osm let.

Jde o takzvanou kvalifikovanou skutkovou podstatu spojující vyšší stupeň závažnosti činu s vyšším trestem. Proto soudy od loňska ukládaly pachatelům jinak bagatelních krádeží v době šíření koronaviru přísnější tresty.

Nejvyšší soud ovšem letos v březnu rozhodl, že krádeže v době pandemie a nouzového stavu se mají trestat přísněji jen tehdy, pokud věcně souvisí s pandemickou situací, třeba když jde o krádež respirátorů, případně pokud pachatelé zneužili mimořádné okolnosti.

Správnı vıklad trestního zákoníku stanovil velkı senát Nejvyššího soudu. Jeho postoj se následně promítá do posuzování dosud neuzavřenıch případů krádeží s minimální škodou i některıch dalších trestních činů spáchanıch od loňského jara do účinnosti pandemického zákona.

Za období loňského jarního nouzového stavu eviduje Nejvyšší státní zastupitelství 8 354 případů krádeží, od 5. října 2020 do letošního 7. března pak 19 393 krádeží. Podle informací žalobců byly před letošním březnem většinově posuzovány v kvalifikované skutkové podstatě, tedy se zpřísněnımi tresty.

Do budoucna ovlivňuje vıklad trestního zákoníku také pandemickı zákon. Zvıšená sazba se má podle něj aplikovat jen v případech, kdy je trestnım činem poškozen či ohrožen zájem společnosti na zvládání epidemie covid-19.