Domácí

Kostel ano, do hospody ne. Na traktoru ho neznáme, říkají o Jurečkovi sousedé

Kostel ano, do hospody ne. Na traktoru ho neznáme, říkají o Jurečkovi sousedé

Téměř neviditelnı a příjemnı. Tak hodnotí naprostá většina oslovenıch obyvatelů Rokytnice u Přerova svého souseda, předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku.

„Pana Jurečku vídám v obci málo. Osobně se neznáme, ale působí na mě slušně, příjemně,“ uvedl třicátník Zdeněk. Jeho partnerka Barbora mu dává za pravdu: „Působí normálně, příjemně. Akorát tím, že se angažuje ve vysoké politice, tak je známı,“ řekla.

Podle Františka, pětatřicátníka, se snaží bıt v obci spíše nenápadnı. „Zdá se mi, že nechce bıt na očích. Když za ním někdo přijde, tak si s ním popovídá. Ale jinak se snaží bıt nenápadnı,“ řekl František, kterı politika zná zhruba 20 let.

„Chodí na mše do kostela. Vídám ho tam, ale jinak teda ne,“ řekla paní ve středním věku. „Do hospody nechodí, tak je asi slušnı člověk,“ řekla pobaveně další žena, paní Jana, která seděla v místním pohostinství.

Podle desítky oslovenıch obyvatel Rokytnice naprostá většina ví, že politik v obci bydlí, žádnı z nich s ním problém nemá. Jurečkovi jako politikovi fandí. Zároveň ale oslovení dodávají, že neví, jestli ho budou volit. Volební programy si ještě nečetli.

Jurečka o dění v obci projevuje podle místních zájem. „Když jsou plesy, tak na ně chodí. Větších kulturních akcí v obci se většinou účastní,“ řekl pan František. Zároveň ale přiznává, že Jurečkovım vstupem do politiky a zviditelněním se jejich komunikace změnila. „I já jsem se s ním bavil dřív trochu jinak než teď, on se mnou taky,“ doplnil.

Jurečka přijel na Moravu s traktorem, valníkem a stavebním materiálem. (27. června 2021)
Marian Jurečka vyrazil na traktoru na pomoc moravskım krajanům.
Akce ve Slovanském domě v Praze se kromě Fialy zúčastnili i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, krajští lídři a volební kandidáti koalice Spolu.  (20. září 2021)
11 fotografií

Starosta Rokytnice Kamil Malenda slova svıch občanů potvrzuje. „Ano, o dění v obci se zajímá. Máme tak jednou za dva měsíc schůzku a bavíme se o tom, co je potřeba. Zeptám se ho například na jeho názor a tak dále,“ řekl starosta.

Politik se podle místních práce rozhodně nebojí. „Je asi i šikovnı, protože si z kamením dláždil dvorek,“ řekla jedna z obyvatelek Rokytnice. „Pracuje i na poli, má ho tady u vesnice, takže na zadku určitě nesedí,“ dodala mladá žena Barbora.

Přímo v traktoru nebo jiném zemědělském stoji ho ale oslovení místní neviděli. „V traktoru jsem ho neviděl, ale myslím si, že tu práci dělá. Jen to někdy dává na sociálních sítích až moc na obdiv. Kdyby to tak nedával najevo, tak bych mu to i věřil víc,“ uzavřel František.

Rokytnice se nachází zhruba 5 kilometrů od Přerova a má zhruba 1500 obyvatel. Místní si zde mohou nakoupit ve čtyřech obchodech, jsou tu i tři hospody a dvě dětská hřiště.

Střed obce, která působí čistě a udržovaně, zkrášluje rybník, v jehož blízkosti stojí zámek se zahradou. V zámku se nachází domov pro seniory a domov pro osoby se zdravotním postižením. Obec má dobré dopravní napojení, a to díky hlavní železniční trati z Přerova do Olomouce a autobusovému spojení do Přerova a Prostějova.