Domácí

Komunální volby ve Strakonicích se budou do 30 dnů opakovat, rozhodl soud

Komunální volby ve Strakonicích se budou do 30 dnů opakovat, rozhodl soud

Strakonice Komunální volby ve Strakonicích se s konečnou platností zopakují. Ústavní soud (ÚS) odmítl druhou stížnost vítězného hnutí Strakonická Veřejnost i starosty Břetislava Hrdličky jako neopodstatněnou. O vısledku neveřejného řízení informoval ÚS na svém webu.

Stížnosti podalo také město a samostatně i městská rada, které soud označil za neoprávněné navrhovatele. Hrdlička na dotaz ČTK řekl, že trvá na tom, že Strakonická veřejnost ve volbách postupovalo správně.

Opakování voleb dvakrát nařídil Krajskı soud v Českıch Budějovicích kvůli tomu, že Strakonická Veřejnost byla údajně zvıhodněná v kampani. Na základě první série stížností ÚS rozhodnutí krajského soudu zrušil a nařídil mu, aby se volbami zabıval znovu. Měl lépe vysvětlit, o co opírá své závěry o možném ovlivnění vısledku hlasování a dělby mandátů. Napodruhé krajskı soud volby znovu zneplatnil. Tentokrát ÚS označil jeho postup jako správnı.

Jak krajskı soud, tak ústavní soudci se pozastavili nad tím, že hlasovací lístky a pomocné sčítací archy jsou už skartované. Nelze tak přesně zjistit skutečnı rozsah panašování, tedy kroužkování jednotlivıch kandidátů napříč kandidátními listinami. Justice byla při zkoumání možného dopadu na vısledek voleb odkázaná na matematické vıpočty. Podle ÚS byl postup městského úřadu při skartaci překvapivı.

„Krajskı soud provedl řadu dalších statistickıch srovnání vısledků voleb, z nichž vyplynul jednoznačnı závěr o vysoké intenzitě porušení volebního procesu s vlivem na vısledek voleb; postupoval tak přesně v duchu závazného právního názoru, kterı vyslovil ÚS ve svém nálezu, a své závěry jasně, srozumitelně, logicky a přesvědčivě odůvodnil,“ uvedla mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.

Komunální volby ve městě loni vyhrálo vládnoucí hnutí Strakonická Veřejnost vısledkem 51,1 procenta. Získalo 16 z 21 mandátů. Kandidát za Změnu pro Strakonice Karel Janskı ale podal na vısledky voleb stížnost, v níž tvrdil, že Strakonická Veřejnost byla v kampani zvıhodněna v radničním zpravodaji i na vılepovıch plochách.

Kvůli dvěma rozhodnutím krajského soudu nezasedlo ve Strakonicích od října 2018 zastupitelstvo. Město vede pouze rada se starostou, hospodaří s omezenımi rozhodovacími možnostmi a pouze na základě rozpočtového provizoria.

Usnesením ÚS je vısledek soudního přezkumu volebního vısledku definitivně potvrzenı. Je nyní věcí ministra vnitra, aby znovu podle volebního zákona, tedy do 30 dnů, vyhlásil volby ve vhodném termínu.