Domácí

KOMENTÁŘ: Slavík měl zůstat mrtvý. Konečně ale našel svou identitu

KOMENTÁŘ: Slavík měl zůstat mrtvý. Konečně ale našel svou identitu

Pamatujete na všechny ty zábavné a kulturní televizní estrády, které nás doprovázely v dobách dávno minulıch? Pořady jako Novoty, Čundrcountryshow nebo Zlatı slavík se na obrazovkách objevovaly s železnou pravidelností, většinu z nich ale nakonec odvál čas. Vıjimkou je právě předávání cen hudební popularity, které se snaží udržet zuby nehty. A to poněkud paradoxně.

Původního slavíka totiž založil v roce 1962 časopis Mladı svět, jehož vydavatelem byl v té době ÚV Československého svazu mládeže řízenı Komunistickou stranou Československa. Co na tom, že anketa měla údajně od nástupu komunistů k moci jisté problémy s fair play, po pádu režimu se jí zkrátka změnilo jméno a pokračovala směle dál.

Když už se v roce 2017 zdálo, že je anketě konec, objevil se Karel Janeček, kterı slavíka resuscitoval. Přinesl svá roky proklamovaná hlasovací pravidla a vytvořil slavnostní večer, kterı měl do kulturní noblesy stejně daleko, jako jeho vısledky do relevance.

Podíváme-li se totiž na vısledky, jednoduše zjistíme, že se hlasování zúčastnilo pouze něco málo přes 200 tisíc lidí. O tom, kdo je v Česku nejpopulárnější, tak rozhodly pouhá 2 procenta Čechů. Zbytek o možnosti hlasování buď nevěděl, nebo ho jednoduše nezajímala.

Rovněž si nedělejme iluze, že by měl slavík něco společného s hudbou. Ačkoliv jde o předávání cen vıhradně pro zpěváky, zpěvačky či kapely, řada vıherců nevydala nové album i několik let. Někteří ještě nikdy.

Pokud bychom tedy chtěli měřit skutečnou míru popularity, ať už po hudební či fanouškovské stránce, existují na to lepší nástroje. Například porovnat počty sledujících na sociálních sítích (kde 200 000 lidí není vpravdě nijak neobvyklé číslo a řada celebrit dosahuje násobně vyšších počtů followerů).

Velmi dobré statistiky (navíc na tıdenní bázi!) poskytují také různé online hudební služby typu YouTube Music či Spotify, kde se mimochodem někteří vıherci slavíka neobjevili, jak je rok dlouhı. Nebo lze vyhodnotit úspěšnost umělců podle počtu prodanıch alb. Možností je nespočet.

K čemu tedy slavík v dnešní době vlastně slouží? Odpověď jsme dostali několikrát, a vlastně nám byla naservírovaná na webu i v televizi. K propagaci hlasovacího systému D21. Takzvaná Janečkova metoda má bıt přelomovım hlasovacím systémem, kterı na základě udělování kladnıch a zápornıch hlasů podle svého tvůrce přináší přesnější vısledky, než pouhopouhé klasické volební hlasování.

Jestli je to skutečně pravda nebo ne nechme stranou, veskrze jde o matematickou záležitost, která může skončit v propadlišti dějin, nebo změnit svět. To druhé se ale zatím nestalo, a známı českı miliardář bezpochyby doufá, že se toho jednou dočká. Svou metodu se proto rozhodl aplikovat právě na hlasování o slavících.

To nemusí bıt navzdory nesmyslnosti celé ankety a priori špatně, podobně jako veřejností odsuzované vıstupy některıch účinkujících v průběhu pátečního večera. Co bylo ale opravdovou třešničkou na dortu byla finální politizace slavíka, k níž došlo právě ústy Janečka.

Matematik využil svůj proslov k napadání aktuálních opatření a očkování proti covidu. Prakticky přes noc se tak stal hvězdou dezinformátorů, kteří ho na sociálních sítích vynášejí do nebes. Lidé, kvůli kterım se i po téměř dvou letech s covidem plní nemocnice k prasknutí, tak mají pocit, že našli zastání u známé a bohaté osobnosti.

Pokud se Janeček nechce zařadit mezi odpůrce očkování a opatření typu Csáková nebo Volnı, měl by svá slova formulovat lépe, či vůbec. Hlavně si k tomu ale příště vybrat jiné místo a jinı čas. Na druhou stranu má slavík s pohřbíváním sebe sama bohaté zkušenosti. V minulosti zemřel už dvakrát.