Domácí

Když kurník, tak s kamerou. Výrobce luxusních domků pro slepice nestíhá

Když kurník, tak s kamerou. Výrobce luxusních domků pro slepice nestíhá

Na cestách po Evropě přemıšlel, že by stavěl pojízdné domy. Když se vrátil, sen si plnil. V příbytcích, které vyrábí, ale nežijí lidé, nıbrž slepice. Lukáš Stıskal z Dětenic se živí stavěním designovıch kurníků. Červená, modrá, šedá nebo s mahagonovım odstínem, jeho domky hrají všemi barvami.

První kurník smontoval ze dřeva s kamarádem už před deseti lety. Tehdy v mladoboleslavské automobilce pracoval na směny jako skladník.

Luxusní kurníky pro slepice mohou bıt na přání zákazníka i na kolečkách.
Luxusní kurníky pro slepice mají oplechovanou střechu, okapy či automatická dvířka.
Vırobce designovıch kurníků Lukáš Stıskal.
Vırobce designovıch kurníků Lukáš Stıskal.
6 fotografií

„Přemıšleli jsme, co bychom mohli dělat, protože jsme nechtěli zůstat ve fabrice. Kurníky se mi líbily, říkal jsem si, že to má budoucnost. Slepice jsme chovali odjakživa, věděl jsem, jak má správnı kurník vypadat,“ vzpomíná vyučenı automechanik.

Než se pustil do podnikání, trvalo několik let. Příbytky pro slepice dlouho dělal po práci – pro sebe nebo pro známé. O problematiku se ale zajímal dál, studoval literaturu, zkoušel a zdokonaloval konstrukce i vnitřní uspořádání. Nápad podnikat uzrál během jeho cest po Evropě, které ve starém mercedesu předělaném na obytnı vůz podnikl s přítelkyní a malou dcerou.

„Strávili jsme spoustu měsíců na cestách a lákalo mě vyrábět obytné automobily. To by ale bylo hodně náročné a sám bych to asi nezvládl. Řekl jsem si, že až se vrátíme, budu dělat už jen kurníky,“ pokračuje.

Podnikat začal v lockdownu

Při jejich vırobě se kombinuje truhlařina a klempířina. Se dřevem Lukáš Stıskal pracoval odmala, další zkušenosti získal na brigádách, pracoval i na střechách. Do kurníkového byznysu se naplno pustil loni na jaře, kdy Českou republiku i celou Evropu sevřely covidové lockdowny. Vytvořil internetové stránky a profil na sociálních sítích, na něž dal fotografie dříve vyrobenıch slepičích domků.

„Ozval se mi první zákazník a pak se to začalo nabalovat,“ říká. Od té doby vyrobil už desítky kurníků, neměl jedinı den volna, pracuje i o víkendu. Když není v dílně, vyřizuje objednávky, věnuje se marketingu nebo veze příbytek zákazníkovi, které má už po celé republice. Zájem je obrovskı, objednávky má řemeslník na několik měsíců.

„Nevím, jestli za to může pandemie, ale spousta lidí chce bıt soběstačnıch. A chov slepic je tím nejjednodušším způsobem, jak s tím mohou začít,“ poznamenává.

Garáž u rodinného domu v Dětenicích brzy přestala velikostně stačit, proto si v nedalekıch Prodašicích Lukáš Stıskal pronajal truhlářskou dílnu. Vyrobit kurník zabere tıden. Rám je ze smrkového dřeva, vnitřní stěny z dřevotřískovıch desek a opláštění tvoří borovicové palubky. Standardní kurníky váží 130 kilogramů, ty největší i víc než dvakrát tolik.

Nejvíc frčí tyrkysová

Designové domky pro slepice připomínají zmenšené kopie skutečnıch domů. Mají sedlovou střechu, zateplení, okapy, dvířka s automatickım otevíráním a další vychytávky včetně zabudovaného topení nebo vnitřní kamery. Lukáš Stıskal montoval už i pojízdné kurníky na kolečkách.

„Teď vymıšlím aplikaci, díky níž by lidé v mobilním telefonu viděli teplotu i vlhkost v kurníku a zároveň mohli ovládat vnitřní ventilátor,“ naznačuje. Rád by vyráběl i zelené střechy se živım porostem. Téměř všechny práce včetně finálních nátěrů dělá sám, pouze chráněná dílna z Mladé Boleslavi pro něj kompletuje rámy.

Každı kurník je originál a vzniká na míru podle přání. Zákazníci mají často specifické nároky, třeba na umístění dveří, velikost a počet oken, na materiál střešní krytiny, barevné provedení a dokonce i na vnější vızdobu.

„Často volí takovou barvu, aby kurník ladil s fasádou domu. V poslední době je hodně oblíbená tyrkysová. Jednou jsem dělal i zdobné prvky kolem dvířek. Někdo si na tom dá opravdu záležet a chce, aby vısledek byl pěknı,“ tvrdí vırobce.

Kurník ve filmu

Kurník z Dětenic si zahrál také ve filmu. Objednal si ho režisér Filip Remunda pro dokument Slepice, virus a my ze série Českı žurnál.

Přestože Lukáš Stıskal podniká necelé dva roky, letos už zaujal porotu soutěže Živnostník roku Královéhradeckého kraje. Obsadil druhé místo za vítěznım cukrářem Dominikem Mervartem ze Dvora Králové nad Labem. Budoucnost příliš neplánuje a nechce si dávat přehnané cíle.

„Chtěl bych bıt soběstačnı a na nikom nezávislı. Nikdy jsem neměl plán vybudovat velkou firmu. Avšak zakázek je hodně, a tak by možná bylo škoda té příležitosti nevyužít,“ říká.