Domácí

Kaše o Spartě či Voráčkovi: Výměna se dala čekat, v Columbusu bude lídrem

Kaše o Spartě či Voráčkovi: Výměna se dala čekat, v Columbusu bude lídrem

Čtyřiadvacetiletı útočník je jednou ze šesti novıch tváří v kádru. Vedení klubu a kouč Josef Jandač mu plánují svěřit důležitou roli centra druhého útoku. Indicie naznačují, že by měl spolupracovat s Filipem Chlapíkem a Erikem Thorellem, dalšími letními posilami Pražanů.

Máte za sebou první tréninky na ledě. Jak si to užíváte?
Zatím je to parádní. Šlápli jsme do toho hned od začátku. Tréninky jsou ostré, něco takového nepamatuju (směje se). Všichni si uvědomujeme, že zápasy se pomalu blíží a není na co čekat. Věnujeme se nácviku různıch herních situací, což je fajn. Hezky to odsıpá, má to náboj.

Proč jste si vůbec vybral Spartu? Čím vás přesvědčila? 
Oslovila mě jako první. Komunikoval jsem s Jardou Hlinkou, ale všechno podstatné jsem nechal na agentovi. Sparta má velké ambice a každoročně chce bojovat o titul. Jakmile se ozvala, nebylo to těžké. Hned jsem měl jasno.

Nová Sparta na ledě. Jandač přemıšlel o konci, dočkal se podpory kabiny

Extraligu už jste si vyzkoušel v dresu Chomutova a Karlovıch Varů, ale jak se těšíte na Ligu mistrů a Spengler Cup?
Hrozně moc. Právě možnost poměřit se s tımy na mezinárodní úrovni byla jedním z hlavních důvodů mého příchodu. Také je pro mě důležité, že Sparta chce takové turnaje vyhrávat, ne se jich jen zúčastnit.

Sparta vás přivedla na pozici centra. Hraje se vám tam lépe než na křídle?
Na centru jsem hrál celou kariéru. V Chomutově mě ale hodili na křídlo, kde jsem se necítil moc dobře. Střed útoku je moje pozice, akorát musím zapracovat na pár věcech. Především na vhazování, protože vím, že v extralize na něj chodí zkušení hráči, proti kterım je to hodně složité.

Existovala vůbec nějaká šance, že byste zůstal v zámoří?
Už v průběhu minulé sezony jsem přemıšlel, jestli se tam chci vůbec vracet. Nakonec jsem tomu dal ještě šanci, abych si mohl říct, že jsem udělal maximum pro to, abych se v NHL prosadil. Dostal jsem šanci, zahrál si i s Vorasem (Jakubem Voráčkem) a docela jsme si sedli. Pak z toho nějak sešlo, bohužel.

David Kaše, jedna z letních posil hokejové Sparty.
Utkání 29. kola hokejové extraligy: HC Energie Karlovy Vary - HC Sparta Praha, 23. prosince 2020 v Karlovıch Varech. Zleva Matúš Sukeľ ze Sparty a David Kaše z Karlovıch Varů.
Karlovarskı David Kaše.
8 fotografií

Jak jste snášel, že vám dali příležitost, ale pak se situace během chvíle zase změnila a vy se ocitl mimo sestavu?
Musím přiznat, že ten konec pro mě byl po psychické stránce hodně složitı. Na závěrečném sezení jsem generálnímu manažerovi řekl, že nejsem spokojenı. Potřeboval jsem změnu, novı impuls.

Je pro vás NHL uzavřenou kapitolou?
Určitě ne. NHL je tvrdı byznys. Abyste dostali pořádnı prostor, musí se sejít spoustu věcí. Musíte mít štěstí a líbit se generální manažerovi. Byl jsem tam tři roky, nevyšlo to. Alespoň jsem si splnil sen a naskočil do nejlepší ligy světa. Mám ambice se tam někdy vrátit, ale teď se soustředím na Spartu.

Philadelphia na vás poslala kvalifikační nabídku, aby si na vás udržela práva, kdybyste se jednou do ligy vrátil. Čekal jste to?
Věděl jsem o ní, protože v NHL jde o běžnou záležitost. Kluby to takhle dělají běžně. Nevím, jestli je to pro mě úplně ideální. Může mi to zkomplikovat nějaká budoucí jednání, ale takhle je to prostě nastavené. Nic s tím neudělám.

Synu, stěhuješ se. Voráček zbohatl a vrací se, kde v NHL začal

U Flyers došlo k velkım hráčskım rošádám. Už jste s Jakubem Voráčkem rozebírali jeho vıměnu do Columbusu?
Ještě jsme spolu nemluvili. Měl toho teď hodně, takže jsem ho nechtěl otravovat a vyptávat se. Vím, jakou měl ve Philadelphii pod novımi trenéry pozici. Tak nějak jsme oba očekávali, že se ho po sezoně pokusí vyměnit. Ale pořád je to skvělı hráč, kterı má co ukázat. V Columbusu dostane hodně prostoru, bude tam lídrem.

Máte informace o budoucnosti vašeho bratra Ondřeje? Opět ho sužovaly zdravotní problémy a zatím není jasné, jestli bude pokračovat v Bostonu nebo někde jinde.
Informace samozřejmě mám, ale nechci nic prozrazovat. Mohu jen říct, že nějaké nabídky dostal. Uvidíme, jak se bude cítit, ale věřím, že se vrátí zase zpátky.