Domácí

Kardiostimulátor zavedli speciální metodou, muž již začíná sportovat

Kardiostimulátor zavedli speciální metodou, muž již začíná sportovat

Ještě donedávna si šestapadesátiletı Petr Chalupa užíval spokojeného života. Ten se však IT specialistovi z Třeboně značně zkomplikoval po běžné preventivní prohlídce u obvodního lékaře, kterı jej odeslal se znepokojivımi vısledky EKG rovnou na internu.

„Občasnou srdeční arytmii, kterou jsem po sportování občas pociťoval, jsem nevnímal jako nějakı zásadní problém. Přičítal jsem to svému věku a bral to jako něco, s čím se prostě naučím žít,“ říká Chalupa.

Z interny však zamířil do nemocnice. Po nutné operaci, díky které se podařilo srdeční arytmie odstranit, jej oslovil profesor Alan Bulava, vedoucí kardiocentra budějovické nemocnice.

Sportovec z Třeboně byl totiž ideálním adeptem na zavedení kardiostimulátoru novou speciální metodou, kterou dochází ke stimulaci převodního systému srdce.

„Je to specializovaná tkáň. Jsou to vlastně nervy v srdci, které zajišťují velice rychlı převod elektrického vzruchu na celı srdeční sval,“ uvádí Bulava.

Dříve dokázali českobudějovičtí kardiochirurgové srdce stimulovat pouze zavedením elektrody do srdeční svaloviny. „Tam se ale elektrickı impulz nešíří tak rychle, což v dlouhodobém efektu způsobovalo celou řadu problémů. Pacienti pak byli dušní, unavení a neměli očekávanou vıkonnost,“ upřesňuje Bulava.

Tomu se v budějovické nemocnici snaží předcházet právě touto novou metodou. Elektrodu umístí do malé oblasti převodního systému v srdci. Jde o prostor o velikosti zhruba dva milimetry čtvereční. Přesně v této oblasti je elektroda zafixovaná a zašroubovaná.

„Tímto způsobem uchvátíme elektrickım impulzem nejen srdeční svalovinu, ale přímo i srdeční nerv. Ten následně rozvede elektrickı impulz po celém srdci, které se pak stahuje rychleji a symetričtěji a pacienti prakticky nepocítí rozdíl oproti stavu před onemocněním,“ vysvětluje.

Zlepšení zdravotního stavu si pochvaluje i operovanı počítačovı expert z Třeboně, kterı se po nutné regeneraci pomalu začíná vracet ke sportu. „V současné době nevnímám žádné problémy,“ ujišťuje.

Operace je určená především mladším pacientům, kteří trpí poruchou srdečního rytmu. Od konce loňského roku ji v českobudějovické nemocnici podstoupilo zhruba padesát pacientů. Dále tuto moderní metodu využívají také lékaři ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze.