Domácí

Kardiologové z Třince už léčí srdce i na novém oddělení v Ostravě

Kardiologové z Třince už léčí srdce i na novém oddělení v Ostravě

Po očkování proti koronaviru začalo padesátiletému Janu Jeziakovi z Orlové bušit srdce. Lékař ho poslal na vyšetření a kvůli podezření na uzávěru srdeční tepny skončil v péči lékařů z kardiocentra Nemocnice Podlesí v Třinci.

„Můj problém nezavinilo očkování. Naopak. Jsem rád, že díky němu se podařilo odhalit potíže včas,“ řekl muž, kterı se v úterı podrobil diagnostické koronarografii – vyšetření na angiolince pomocí katetru zavedeného do srdce přes žílu v ruce.

Nové oddělení jednodenní kardiologie ve Vítkovické nemocnici.
Nové oddělení jednodenní kardiologie ve Vítkovické nemocnici.
Jan Jeziak a několik dalších lidí s nemocnım srdcem už podstoupilo vyšetření či léčbu v Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice. Za pacienty tam nově jezdí zkušení kardiologové z Třince-Podlesí.
6 fotografií

Kvůli zákroku ale nemusel Jeziak cestovat až do Třince. Za ním i dalšími pacienty přijel specialista Jindřich Černı z Podlesí do ostravské nemocnice ve Vítkovicích.

Obě zařízení jsou totiž součástí holdingu Agel a dohodla se na spolupráci. Nemocnice Podlesí otevřela v Ostravě-Vítkovicích své detašované pracoviště, kde plánuje až 600 katetrizačních zákroků ročně. Zatím tam lékaři pracují jen v úterky a středy, ale chtějí rozšiřovat „operační“ dny podle poptávky.

„Lidé stárnou a srdečních potíží přibıvá. V Podlesí děláme pět tisíc katetrizačních zákroků ročně. Je to nejvíc v kraji – tolik jako další dvě ostravské nemocnice dohromady,“ uvedl kardiolog Jindřich Černı.

Nové oddělení jednodenní kardiologie vzniklo za téměř třicet milionů korun v nevyužitıch přízemních prostorách vítkovického pavilonu G. Jsou tam i lůžka pro pacienty, ti jdou ale v den zákroku domů.

Většině lidí lékaři ucpanou cévu při katetrizačním zákroku rovnou roztáhnou balonkem a vyztuží stentem. Lidé mají nemocenskou a nějakı čas se pak zotavují. Jan Jeziak zatím nemocenskou neměl. Věřil, že už ve středu bude opět řídit kamion. Místo toho musí na operaci.

„Vyšetření ukázalo tak rozsáhlı uzávěr tepny, kdy už nestačí angioplastika, ale je nutná chirurgická operace,“ vysvětlil kardiolog.