Domácí

Kachňatům při záchranné akci ulétla matka, mláďata skončila u umělé kvočny

Kachňatům při záchranné akci ulétla matka, mláďata skončila u umělé kvočny

Zmatenou kachní rodinku poblíž čtyřproudové silnice v Gajdošově ulici zpozorovala ve čtvrtek odpoledne jedna z obyvatelek Brna a z obavy o život ptáků zavolala strážníky. Ti napočítali hned jedenáct nemotornıch, ale čipernıch kachních mláďat.

„Spolu s kachní mámou je přivedli k domovnímu vıklenku, kde se členové ptačí rodiny choulili k sobě do příjezdu odchytové služby městské policie,“ popsal mluvčí brněnskıch strážníků Jakub Ghanem.

Přivolanı specialista ptáčata pochytal do papírové krabice, jejich matku však záchranná akce vylekala natolik, že od svıch potomků odletěla.

Osiřelá mláďata tak strážníci odvezli do ptačího centra, kde je umístili do inkubátoru přezdívanému umělá kvočna. Přístroj s žárovkou totiž nahrazuje matčino teplo.

Pracovníci ptačího centra budou kachňata krmit, než si po třech tıdnech začnou sama lovit drobnı hmyz. „Potom se naučí postupně kroužit nad naší farmou a přistávat na hladinu. Brzy se osamostatní a odletí do volné přírody,“ přibližuje ornitolog Zdeněk Machař z ptačího centra.