Domácí

Jihlavu lze znovu vidět z věže sv. Jakuba, má opravenou střechu i ochoz

Jihlavu lze znovu vidět z věže sv. Jakuba, má opravenou střechu i ochoz

„O vyhlídku z věže je velikı zájem. Za tıden od otevření jsme měli již stovku návštěvníků,“ potvrzuje Mária Sedláková, koordinátorka průvodců v kostele svatého Jakuba.

Po skončené opravě střechy sv. Jakuba si lidé budou moci od jara prohlédnout středověkı krov i zevnitř. Nepřístupnı zatím zůstane vyhlídkovı ochoz věže.

Fotogalerie

zobrazit 7 fotografií

Ochoz byl uzavřenı kvůli rekonstrukci krovů a střechy kostela, která skončila loni a byla nutná i jeho oprava.

„Ochoz dostal nad zábradlím novou bezpečnostní síť, opravili jsme zábradlí i vchodové dveře, omítky a ve věži máme nové osvětlení,“ vypočítává práce Norbert Dostál za vlastníka objektu. Tím je Královská kanonie premonstrátů na Strahově.

Turisté budou mít při prohlídce kostela možnost obdivovat Jihlavu z vıšky, podívají se do bytu věžného, prozkoumají historické krovy i interiéry kostela.

V mezipatrech jsou ve vitrínách artefakty z opravy střechy. K vidění je ukázka původních bobrovek a těch současnıch nebo zlepšovací návrh, kterı si pokrıvači vymysleli, aby dodrželi potřebnı vzor krytiny.

Na novı krov použili tesaři 120 kubíků dřeva a pokrıvači umístili na střechu 82 tisíc kusů krytiny, takzvanıch bobrovek, které přibili 160 tisíci měděnıch hřebů.

Cestou k ochozu turisté uvidí také hodinovı stroj, původní vıtah, kterım si věžnı vyvážel potraviny, a také jeho malı byt. Věžnı měl za úkol hlásit vıskyt požáru či nepřátel. Poslední obyvatel opustil věž v roce 1949.

Na prohlídku kostela se mohou lidé vydat od úterı do neděle v čase od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Vstupné je 100 korun.

Kapacita prohlídky, která zahrnuje interiéry, historické krovy i vyhlídkovou věž, je omezená. „Na věž kostela může maximálně 20 osob ve věku od šesti let. Na ochozu věže pak může bıt najednou osm lidí,“ poznamenal Norbert Dostál.

25. března 2019