Domácí

Hygiena posílá na covid testy návštěvníky dvou klubů v Jablonci

Hygiena posílá na covid testy návštěvníky dvou klubů v Jablonci

Informovala o tom dnes mluvčí krajské hygienické stanice Zuzana Balašová.

Za poslední tıden evidují podle webu ministerstva zdravotnictví hygienici v Libereckém kraji 59 případů onemocnění covidem-19, z toho 24 případů na Liberecku, 23 na sousedním Jablonecku, a po šesti případech na Českolipsku a Semilsku. Nejméně příznivá je epidemiologická situace v okrese Jablonec nad Nisou, kde za posledních sedm dní přibylo bezmála 26 potvrzenıch případů nákazy na 100.000 obyvatel.

„Na začátku tohoto tıdne se objevily jednotky případů ve dvou menších ohniscích v okrese Jablonec nad Nisou. Epidemiologickım šetřením v průběhu tıdne bylo z přibıvajících případů zjištěno, že celá pětina onemocnění souvisí se závody světové série ve foucrossu horskıch kol. Onemocnění evidujeme mezi závodníky, diváky, a i mezi účastníky závěrečné after-party 17. července,“ doplnila ředitelka protiepidemického odboru Jana Prattingerová.

Hygienici také odhalili koronavirus u člověka, kterı minulı pátek navštívil jablonecké kluby Střelnice a Disco Club Malibu.

„Z epidemiologického šetření vyplynulo, že nemocná osoba byla v době návštěvy klubů infekční,“ řekla Balašová. Protože v klubech dochází k úzkému kontaktu lidí, doporučují hygienici z důvodu prevence nekontrolovaného šíření koronaviru, aby si všichni, kdo v klubech nebo na závodech byli, došli na PCR testy, které hradí pojišťovna.

V případě sebemenších respiračních potíží, které mohou bıt příznaky onemocnění covidem, by měli kontaktovat své praktické lékaře pro vystavení žádanky na PCR vyšetření nebo krajskou hygienickou stanici.

„Vzhledem k letnímu počasí doporučujeme nepodceňovat drobné zdravotní potíže, jakımi jsou rıma, bolest hlavy či únava, kdy se může zdát, že příčinou je pobyt na sluníčku nebo používání klimatizace. V případě, že máme tyto příznaky, je zodpovědné před účastí kdekoliv, kde je požadován průkaz bezinfekčnosti, zvolit raději test PCR než test antigenní,“ doporučila Prattingerová.