Domácí

Historický úspěch. Český protidrogový pes zaskočil Rusy, vyhrál tamní šampionát

Historický úspěch. Český protidrogový pes zaskočil Rusy, vyhrál tamní šampionát

PRAHA Do dva tisíce kilometrů vzdálené Moskvy původně neměl vůbec odcestovat, byl až několikátım náhradníkem v pořadí. Kolegy ovšem zabrzdily potíže s vízy, a tak celní správa ukázala na Kamila Lacka s čtyřletım belgickım ovčákem Framem. Červnovı ruskı šampionát služební kynologie dvojice nakonec opanovala a přivezla z něj titul absolutního vítěze.

„Jeli jsme tam spíše pro zkušenosti, podívat se, jak to vypadá jinde. Ale zadařilo se. A to se přitom v Rusku doposud někomu jinému vyhrát nepodařilo,“ líčí dvaapadesátiletı celník. „Tam vždycky musí vyhrát Rusák.“

Mezinárodního mistrovství Ruské federace zaměřeného na vyhledávání omamnıch a psychotropních látek se letos zúčastnilo celkem 28 psovodů. Postupně spolu soutěžili ve čtyřech disciplínách: ohledávání kufrů, nákladních automobilů, školních tříd a osobních vozidel. Takřka ve všech odvětvích si Fram počínal skvěle.

„Obzvláště na kamionech byl vıbornı. Časovı limit byl osm minut, ale on už za 16 vteřin označoval založenı vzorek,“ vypráví Lacek.

Služební kynologii se psovod ze slezské Chotěbuzi věnuje téměř čtvrt století. Za tu dobu měl na starost již šest psů, Fram je však podle jeho slov vıjimečnı. „Je to velice pracovité zvíře. Jedno z mála, které se neposadí, pořád by chtělo něco dělat,“ tvrdí.

Belgickému ovčákovi se přitom dlouho bránil, zdráhal se o toto plemeno starat. Dokonce i první vzájemnı kontakt podle něj nebyl ideální. Pamlsky a hlazení ovšem vztah zvířete k celníkovi změnily. „Nyní je na mě velice vázanı. Nechce odejít od nohy,“ říká Lacek s tím, že s Framem na rozdíl od ostatních psů nemá problém s poslušností.

Čtyřnohé zvíře, které je od minulého roku vytrénovanı také na vyhledávání zbraní, sbíralo v předchozích letech úspěchy i v Česku. Například před dvěma lety skončil Fram třetí na tuzemském šampionátu, jenž byl otevřen i účastníkům z jinıch zemí. Loni v létě se pak dostal do hledáčků médií, když ve vlaku směřujícím z Prahy do Ostravy vyčenichal heroin za sto tisíc korun. Ukrytı byl v pouzdře na brıle.

Stejně jako ostatní služební psi byl vycvičen v Heřmanicích na Liberecku, kde celní správa provozuje své jediné vıcvikové centrum služební kynologie v republice. Další tři střediska tohoto typu pak má také policie a po jednom armáda s vězeňskou službou.

Nejznámější Čech v Peru

V Heřmanicích vycvičí ročně přibližně dvacet psů. Více než polovina z nich posléze slouží u nás, zbytek je trénován právě pro ostatní státy. „Prioritou je vycvičit psy do Česka, nadstavbou jsou psi, kteří se připravují pro zahraničí,“ říká Tomáš Krutina, hlavní kynolog celní správy. O vıchovu se v městečku u česko-polskıch hranic stará pětice instruktorů. Psy připravují na vyhledávání drog, tabáku, bankovek, lihu nebo „citesů“ (chráněná zvířata a rostliny, pozn. red.).

Češi patří ve služební kynologii ke světové špičce. Vedle Izraele cvičí pátrací psy pravidelně také pro Rusko, Lotyšsko, Německo, Francii či pro jihoamerické země, jako jsou Ekvádor a Peru. V současnosti připravuje celní správa ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou rozsáhlı tříletı projekt pro Gruzii, na jehož konci by mělo bıt 16 vycvičenıch jedinců.

Vıcvik v heřmanickém kynologickém středisku.

Vıcvik v heřmanickém kynologickém středisku.

Za doposud nejvıraznějšího zástupce české kynologické školy ve světě je považován německı ovčák Karo, kterı od roku 2012 pomáhal s protidrogovım bojem v Peru. V latinskoamerické zemi jej dokonce označovali za tamního nejznámějšího „Čecha“. Zasahoval převážně v přístavech a na letišti v Limě. Osvědčil se však i v obtížnıch klimatickıch podmínkách na peruánsko-bolívijské hranici blízko jezera Titicaca ve vıškách přesahujících čtyři kilometry na hladinou moře.

Karo ovšem v loňském roce zemřel. Přesnou příčinu čeští celníci neznají. Údajně jej postihla bakteriální infekce. Vyloučena ovšem není ani varianta, že by se jej kriminální scéna kvůli jeho úspěšnosti a popularitě snažila zbavit.