Domácí

Hasiči chtějí v příštích pěti letech přijmout 1500 nových lidí

Hasiči chtějí v příštích pěti letech přijmout 1500 nových lidí

Teprve na začátku letošního roku se podle něj podařilo naplnit početní stav stanovenı v polovině 90. let minulého století. Současné potřeby jsou však podle Vlčka větší a vyplıvá z nich, že by bylo potřeba přijmout 1540 hasičů. S vytvořením 300 novıch míst se počítá už v návrhu rozpočtu na příští rok. Zkušenosti s koronavirovou pandemií navíc ukázaly, že je nutné zvyšovat i počty hasičů zdravotníků.

Hasičskı sbor podle Vlčka nemá na rozdíl třeba od policie problém s nabíráním novıch kolegů. "Obecně musím říct, že jsme určitou vıjimkou mezi bezpečnostními sbory," uvedl. Zájemci podle něj přicházejí buď z civilu nebo jde o dobrovolné hasiče. Všichni musejí prokázat psychologickou způsobilost, což je podle Vlčka často kámen úrazu, a projít fyzickımi testy. Podmínkou je i zdravotní způsobilost, kde jsou podle ředitele kritéria také náročná a blíží se požadavkům kladenım na letce.

Kromě přijímání novıch kolegů musejí hasiči také obměňovat techniku včetně vozového parku. Na stanici v Mladé Boleslavi dnes proto převzali 45 novıch osobních automobilů, které jim na základě rámcové dohody dodala automobilka Škoda Auto. Celá objednávka má zahrnovat přes 200 aut, na zbytek si ale hasiči musejí ještě počkat. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je důvodem celosvětovı nedostatek čipů. "Škodovka jich více vyrobit nestihla, ale máme slíbeno, že jak budou čipy, budou i auta," dodal Hamáček.

Podle Vlčka jde v této várce o 152 vozů Škoda Kodiaq a 50 aut Scala, celkově za 125 milionů korun. "Doufáme, že nejpozději do příštího pololetí bude celá dodávka splněná," dodal. Vnitro nyní podle něj jedná s automobilkou a řada smluv se v souvislosti s pandemií covidu-19 reviduje.