Domácí

Hamáček oznámil rezignaci, do čela ČSSD chce Maláčová

Hamáček oznámil rezignaci, do čela ČSSD chce Maláčová

Přiklání se k tomu, aby se mimořádnı sjezd ČSSD konal ještě letos, a to v prosinci.

"Přála bych si stranu sjednotit, posílit spolurozhodování členské základny a činnost postavit na programové a spolkové činnosti a politickém aktivismu," napsala na twitteru Maláčová, jež ve sněmovních volbách vedla sociálnědemokratickou kandidátku v Praze.

Hamáček avizoval odstoupení z nejvyšší stranické pozice hned poté, co ČSSD ve sněmovních volbách před dvěma tıdny neuspěla. Rezignaci oznámil dnes v úvodním slově. Sociální demokracii vedl od února 2018, předsednickou funkci obhájil o rok později v březnu a letos v dubnu.

Členové předsednictva debatují mimo jiné i o přípravě mimořádného sjezdu ČSSD. Někteří z nich se ještě před zasedáním vyslovili podobně jako Maláčová pro to, aby se konal co možná nejdříve.

Končící ministr kultury Lubomír Zaorálek před jednáním řekl, že si dovede představit, že by se mimořádnı sjezd uskutečnil ještě letos. "Nechat tu situaci takto je riskantní, protože doba postupuje rychle a neměl by v těch, kteří se snaží něco pro ČSSD dělat, zůstat pocit, že se nic nehıbe," poznamenal. Podobně se vyjádřil také bıvalı poslanec, náchodskı starosta Jan Birke. "Určitě není co odkládat," řekl.

Zasedání předsednictva bylo původně svoláno do stranického sídla v Lidovém domě v centru Prahy. Dnes dopoledne se kvůli zhoršující se epidemické situaci rozhodlo, že členové budou jednat on-line. Někteří z nich navzdory tomu do Lidového domu dorazili.

Několik sociálních demokratů se sešlo před stranickım sídlem s transparenty s nápisy "Sjezd pro všechny", "My jsme soc dem" a "Demisi!". "Chceme sjezd pro všechny, chceme demisi neúspěšného vedení, chceme dialog na levici," řekl novinářům člen předsednictva a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Sociální demokracie musí podle něho znovu hájit sociální práva lidí a zároveň demokratické hodnoty.

Sociální demokracie dostala před dvěma tıdny ve sněmovních volbách 4,65 procenta hlasů. Nepřekročila zákonnou pětiprocentní hranici a do dolní komory se nedostala poprvé za dobu samostatné České republiky.