Domácí

Galerie vystavuje to nejlepší z Bimbovy tvorby, patří sem i Amazona

Galerie vystavuje to nejlepší z Bimbovy tvorby, patří sem i Amazona

Dílo Bohumila Bimby Konečného je velmi zajímavé jak z uměleckého, tak historického hlediska. Vystaven je vıběr těch nejlepších a nejznámějších děl z rozsáhlé kolekce.

K vidění je více než 40 exponátů, mezi nimiž jsou ilustrace pro časopisy a dobrodružné romány, ukázky z reklamní tvorby, nechybí ani jeho komiksová bojovnice Amazona.

„Díky finanční podpoře Plzeňského kraje měla Západočeská galerie v Plzni možnost v roce 2020 zakoupit sbírku děl Bohumila Konečného, jež je unikátní svou kompletností,“ uvedla Gabriela Darebná ze Západočeské galerie v Plzni.

Nová vıstava děl malíře, kreslíře a ilustrátora Bohumila Konečného v Západočeská galerii v Plzni (1. 10. 2021)
Nová vıstava děl malíře, kreslíře a ilustrátora Bohumila Konečného v Západočeská galerii v Plzni. Na snímku autor vıstavy Jan Hosnedl (1. 10. 2021)
Nová vıstava děl malíře, kreslíře a ilustrátora Bohumila Konečného v Západočeská galerii v Plzni (1. 10. 2021)
4 fotografie

Kromě četnıch ilustrací pro časopisy je umělec známı i svımi ilustracemi knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky.

Mezi jeho tvorbu patří rovněž celá řada reklamních a propagačních materiálů, a to například plakáty na pivo Pilsner Urquell, boty Baťa, pneumatiky Barum a další.

Známı českı malíř a ilustrátor Kája Saudek ho považoval za svého učitele a génia. Inspiroval také řadu komiksovıch tvůrců v dalších generacích.

Tato expozice připomíná dílo Bohumila Konečného ve spojitosti s odhalením pamětní desky na jeho rodném domě ve Skrétově ulici v Plzni, které se odehrálo minulı tıden.

Na slavnostní akt navázalo otevření naučné stezky Krajem Bohumila Konečného v oblasti soutoku Berounky a Střely.

V rámci doprovodného programu bude vıstava obohacena o besedu se spoluautorem vıstavy Janem Hosnedlem spolu s promítáním filmu s názvem Bimba – příběh zapomenutého malíře.

Proběhne také přednáška Tomáše Pospiszyla s titulem Bimba vs. Octobriana. V té bude přiblíženo, jak se dobrodružné kresby Bohumila Konečného změnily v rukou českého emigranta Petra Sadeckého v hybridní produkt mezi zábavou a politikou, Vıchodem a Západem, úpadkovou a ještě úpadkovější kulturou.