Domácí

Fraška ve Sněmovně. Interpelace poslanců ANO nahrávala Babišovi, aby se mohl chválit

Fraška ve Sněmovně. Interpelace poslanců ANO nahrávala Babišovi, aby se mohl chválit

Do interpelaci se může předem přihlásit každı poslanec. Pořadí, v němž budou vystupovat, se následně losuje.

Michálek uvedl, že interpelace přednášejí poslanci ANO s cílem zabránit opozici, aby přednesla své dotazy. "Z interpelaci se stal čtenářskı kroužek, ve kterém premiér odpovídá na předem připravené otázky," řekl. Poslanec David Pražák (ANO), kterı se Babiše ptal na postup digitalizace v dopravě, oponoval, že interpelace nejsou jen pro někoho a že nejde jen "o občas demagogické otázky jednoho subjektu".

V bloku interpelací na premiéra dostalo možnost položit Babišovi dotazy deset poslanců. Z nich sedm bylo z klubu ANO. Poslankyně hnutí Věra Procházková využila své vystoupení k otázce, co premiér říká tomu, že podle ní bylo v jednacím sálu málo opozičních poslanců. "Jsou tu věrní fanoušci. Neříkám nic," odpověděl Babiš.

Pirát Jan Lipavskı prohlásil, že se nelze divit tomu, že na interpelace nikdo nechodí, když jsou obstruovány dotazy vládních poslanců. K bloku dotazů na premiéra se následně vrátil pirátskı místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal, když jej označil za frašku.

Babiš na dotazy poslanců ANO mluvil například také o rozvoji digitalizace státní správy, o snižování byrokracie drobnım podnikatelům a o platech učitelů. Opřel se do balíčku klimatickıch návrhů, jak je představila Evropská komise, když mluvil o "zeleném šílenství", a zpochybnil sněmovní vyšetřovací komisi k loňské ekologické havárii na Bečvě. Premiér mluvil také o schodcích veřejnıch financí. "Je před volbami, stále někdo straší nesmysly," prohlásil. Důvod k obavám podle něho není. "Pokud budeme ve vládě, budeme navyšovat platy, důchody, budeme investovat a daně zůstanou stejné," řekl.

Dnešní ústní interpelace na premiéra a na další členy kabinetu byly pravděpodobně poslední před říjnovımi sněmovními volbami.