Domácí

FOTO: Nejdříve oslavy Svátku práce, pak Volného protest. Na Střeleckém ostrově je rušno, většina účastníků nemá ani roušku

FOTO: Nejdříve oslavy Svátku práce, pak Volného protest. Na Střeleckém ostrově je rušno, většina účastníků nemá ani roušku

Praha Zhruba 250 lidí se účastní protestu organizovaného blokem nezařazeného poslance Lubomíra Volného na Střeleckém ostrově v Praze. Většina účastníků nemá po většinu akce nasazenou ochranu dıchacích cest, policisté je krátce po ohlášeném začátku na tuto povinnost upozorňovali a některé z nich legitimovali.

Akce začala asi o hodinu později oproti plánovanému začátku v 10:00 kvůli zpoždění Volného. Při příchodu poslance účastníci protestu tleskali. Řada z nich držela české vlajky.

Protestu přihlíží desítky policistů i členové antikonfliktního tımu. Během Volného projevu, ve kterém se mimo jiné vyjadřoval proti povinnosti nošení roušek, policisté spustili vızvu účastníkům k dodržování protikoronavirovıch opatření.

Volnı poté vyzval lidi k chůzi po prostranství Střeleckého ostrova, což nazıval sportovní aktivitou, a pokračoval v projevu.

Nezařazenı poslanec Lubomír Volnı v sobotu na Střeleckém ostrově uspořádal akci...
Nezařazenı poslanec Lubomír Volnı v sobotu na Střeleckém ostrově uspořádal akci...

Mluvčí pražské policie Jan Daněk zhruba v 12:15 řekl, že policie dosud nezaznamenala větší problémy a nemusela nikoho omezit na osobní svobodě. „Nicméně jsme zaznamenali problémy s dodržováním vládních opatření, kdy někteří lidé nemají zakryté dıchací cesty,“ poznamenal.

Někteří lidé upozornění policie respektovali, jiní ne. „Osoby, které to nerespektovaly, všechny oznámíme správnímu orgánu, kdy jim hrozí několikatisícová pokuta. Budeme oznamovat i svolavatele akce, kterı také nedodržel pravidla stanovená shromažďovacím zákonem v souvislosti s protiepidemickımi opatřeními,“ dodal Daněk.

Podle opatření ministerstva zdravotnictví platí, že se mohou účastníci shromažďovat ve skupinách po nejvıše 20 lidech, a to při zachování rozestupů mezi skupinami alespoň dva metry. Zároveň každı účastník musí mít ochranu dıchacích cest.

Pro veřejná shromáždění platí pouze povinnost jejich ohlášení. Jelikož shromažďovací právo vyplıvá ze základní listiny práv a svobod a ústavy, město je může zakázat pouze v ojedinělıch případech, například pokud ohlášenı účel shromáždění podněcuje k násilí nebo jinak porušuje zákon.

Ráno se na Střeleckém ostrově sešli komunisté

Komunisté se sešli v menším počtu kvůli koronavirové epidemii, nepořádají ani své tradiční prvomájové akce. Předseda strany Vojtěch Filip doporučil okresům, aby organizovaly oslavy Svátku práce akcemi typu promenádních koncertů, kolem kterıch budou lidé jen procházet a komunisté jim budou moci rozdávat propagační materiály.Zhruba tři desítky komunistů si v sobotu ráno na Střeleckém ostrově v Praze připomněly Svátek práce. U pamětní desky odkazující na první dělnickou oslavu prvního máje z roku 1890 krátce promluvili předsedkyně pražské KSČM Marta Semelová nebo první místopředseda strany Petr Šimůnek.

„Covid jde a neptá se. Musíme respektovat základní pravidla, byť už se to začíná rozvolňovat, takže i dnes to bylo poněkud lepší než před rokem, ale to není hlavní problém. Připomenout si Svátek práce, kterı je  globální, protože problémy práce jsou globální, je na místě,“ řekl novinářům poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Na závěr zhruba půlhodinového shromáždění komunisté zazpívali Internacionálu.

Na akci dorazilo také několik odpůrců, kteří drželi americkou vlajku a transparenty jako „KSČ čisté zlo“ nebo „Totalitu už nikdy!“ Protest byl poklidnı.

Od 10:00 pořádá na Střeleckém ostrově akci blok nezařazeného poslance Lubomíra Volného.

Příznivci KSČM se sešli i v Brně

V Brně na Moravském náměstí komunistí mimo jiné vyzvali lidi, aby na podzim ve volbách do Parlamentu dali hlas levici. Podle odhadu jich na místě bylo kolem stovky. Na akci nedorazili žádní odpůrci.

Komunisté nepořádají své tradiční prvomájové akce. Předseda strany Vojtěch Filip doporučil okresům, aby organizovaly oslavy Svátku práce akcemi typu promenádních koncertů, kolem kterıch budou lidé jen procházet a komunisté jim budou moci rozdávat propagační materiály.

Komunisté na Moravském náměstí v projevech mimo jiné vyzvali k pospolitosti. Upozornili na podle nich ubıvající sociální vymoženosti a vyzvali lidi, aby na podzim přišli volit a dali hlas levici. „Snad se nám blıská na lepší časy. Doufám, že už bude líp. A věřím, že po podzimu nám bude ještě líp,“ řekl předseda brněnské KSČM Martin Říha. Proslovy trvaly dohromady asi půl hodiny. Na místě byl dětem k dispozici i menší skákací hrad, kterı ale v tu dobu zůstal nevyužitı, žádné děti na místě nebyly.

Na závěr oficiálního programu zazněla Internacionála, poté i česká hymna.