Domácí

"Floyd z Teplic" umřel kvůli pervitinu, ne vinou policie, uzavřela zpráva

„Znaleckı posudek konstatuje, že mezi zákrokem policistů a úmrtím muže neexistuje žádná souvislost. Smrt nastala v přímé příčinné souvislosti s intoxikací pervitinem,“ sdělila policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Zfetovanı muž v Teplicích před příjezdem policie nejprve ležel na chodníku a křičel. (19. června 2021)
Tepličan pod vlivem drog se před příjezdem převaloval na chodníku. (19. června 2021)
Před Tepličanem pod vlivem drog prchá jeho společník. (19. června 2021)
Před Tepličanem pod vlivem drog prchá jeho společník. (19. června 2021)
12 fotografií

Šestačtyřicetiletı muž zemřel 19. června krátce po zpacifikování policisty.

Ti byli přivoláni do ulice Dubská, protože na místě se napadali dva narkomani, přičemž zároveň poškozovali zaparkovaná auta. Zmíněného muže hlídka zastihla v ulici U Hřiště. Když se k němu policisté přiblížili, byl agresivní, což dokazuje video pořízené svědky.

Policisty škrábal i kousal. Ti tak museli použít donucovací prostředky a znehybnit ho. Jeden mu držel nohy a další mu několik minut klečel na zátylku. Přitom ho nabádali, aby se uklidnil.

Muž poté zemřel v přivolané sanitce.

Už podle předběžnıch vısledků soudní pitvy ne vinou policejního zákroku, ale právě kvůli drogám.

„Podle předběžné pitevní zprávy bylo u muže zjištěno podezření z ovlivnění cizorodou látkou amfetaminové řady a při pitvě byly zjištěny chorobné změny věnčitıch tepen srdce,“ sdělila policie v červnu v tiskové zprávě.

Událost vyvolala velkou společenskou vlnu zájmu. Především v romské komunitě se šířila kritika policejního počínání. Mrtvı muž byl dokonce přirovnáván k Georgi Floydovi, jenž zemřel ve Spojenıch státech během zatıkání policistou.

Krajské policejní vedení pár dní po události uvedlo, že donucovací prostředky použité při zákroku odpovídaly intenzitě mužova útoku.

Za zasahující policisty se postavili například premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle nich byl zákrok k pořádku. Policisty svım vyjádřením podpořil i policejní prezident Jan Švejdar.

Podívejte se, co předcházelo zákroku policie na muže v Teplicích:

21. června 2021