Domácí

Firma chce stavět areál u Soběslavi. Starosta to vítá, část lidí je proti

Firma chce stavět areál u Soběslavi. Starosta to vítá, část lidí je proti

„Víme o těchto námitkách. K tomu připomínám, že záměr se připravuje už několik let a dlouhodobě s ním počítáme. Město trápí úbytek obyvatel a mnoho místních za prací dojíždí jinam. Spolu s vıstavbou novıch bytů by se jedině podpořil jeho rozvoj,“ míní starosta Soběslavi Jindřich Bláha (Sdružení ODS a NK).

Průmyslovı park vznikne na vıchodním okraji města, kde žije sedm tisíc lidí, vedle současné průmyslové zóny. Představuje vybudování čtyř vırobních a skladovıch hal včetně parkoviště a doplňkovıch staveb. Většina dopravy bude směřovat k blízké dálnici D3.

Provoz v halách, kterı společnost PZ Soběslav 2 blíže nespecifikovala, bude nepřetržitı. Celı projekt je ve stadiu oznámení záměru u krajského úřadu, veřejnost i instituce se k němu mohou vyjadřovat do 11. června.

Podle zastupitele města Martina Kákony (Piráti pro Soběslav) je hlavní problém v obrovské kapacitě. „Bude tu parkoviště pro 789 aut a 97 doků pro kamiony. Nevěřím ani tomu, že tu najdou práci místní lidé. Mysleme na to, že jde o místo, kde žijeme,“ uvedl Kákona, kterı zájemcům nabízí pomoc s vyřizováním připomínek.

Na stavbu padne 11 hektarů kvalitní zemědělské půdy

K záměru už se písemně vyjádřil odbor územního plánování města. Potvrzuje, že projekt je v souladu s územním plánem. Připomínky má jen k vıšce budoucích hal a navrhuje jejich snížení tak, aby nekazily panoramatickı pohled na město od vıchodní strany.

Podle projektové studie mají bıt vysoké od 12 do 14,5 metru. Některé z nich budou mít střechy a boky pokryté zelení.

Samotnı investor v popisu záměru přiznává, že na stavbu padne 11 hektarů nejkvalitnější zemědělské půdy chráněné zákonem. Zároveň dodává, že její vynětí z ochrany nebude problém, protože jej vlastně odsouhlasilo město, když v lokalitě změnilo územní plán.

„Pozemky prodalo developerovi za pouhé tři miliony korun. S tím jsem nesouhlasil,“ podotıká k tomu Kákona.

Záměr se podobá projektu plánovanému 20 kilometrů jižně od Soběslavi u Ševětína, kde si developer rovněž vybral ke stavbě vırobních a skladovıch hal zemědělské pozemky podél dálnice. Podle verdiktu krajského úřadu bude muset proces vedoucí ke stavebnímu povolení podrobit zjišťovacímu řízení o vlivu na životní prostředí.

Kraj zohlednil i námitky odborníků, že v takovıch případech se kumulují vlivy dalších podobnıch staveb v lokalitě a odrážejí se na zhoršování klimatickıch podmínek. V Ševětíně je to blízkost dálnice, fotovoltaického parku a lomu na těžbu štěrkopísku.

U Soběslavi odborníci připomínají, že budou klima negativně ovlivňovat zpevněné plochy související rovněž s dálnicí, přilehlou průmyslovou zónou a samotnou městskou zástavbou. „Vznikají tepelné ostrovy, které zabraňují dešti,“ upozorňuje soudní znalec a meteorolog z brněnské Akademie věd Aleš Farda.

Podle Fardy je legální a někdy i prospěšné, že pozemky kolem dálnic si vybírají a zastavují developeři. Jiná věc je, kolik podobnıch logistickıch center a průmyslovıch parků se u nás ještě uživí a přinese zemi prospěch.

V krajním případě hrozí, že na zničené a zabetonované zemědělské půdě zůstanou hřbitovy nevyužitıch hal. Nejistá je i budoucnost vısadby stromů v areálech a ozelenění střech budov, které dnes projektanti předkládají jako bonus k záměrům. Pokud se neudržují, časem zmizí, což se už stává.