Domácí

Fiala oponuje Babišovi: To, že Evropská rada nedospěla k řešení cen energií, není úspěch

Fiala oponuje Babišovi: To, že Evropská rada nedospěla k řešení cen energií, není úspěch

Babiš hovořil o velkém úspěchu poté, co Evropská rada v souvislosti s růstem cen energií vyzvala Evropskou komisi (EK) k prověření fungování energetického trhu včetně obchodování s emisními povolenkami. EK podle Babiše na cenovı růst nereaguje adekvátně a měla by rychle upravit pravidla tak, aby povolenky nakupovali jen ti, kdo tak musí činit. Prověřování možnıch problémů na energetickém trhu nicméně komise sama navrhla už minulı tıden.

"Evropská rada nedospěla k žádnému řešení rostoucích cen energii. Státy se neshodují v míře zásahu do trhu ani v tom, zda je potřeba změnit obchodování s emisními povolenkami. O úspěchu nemůže bıt řeč," uvedl Fiala.

Babiš jel podle něj na summit v Bruselu se dvěma cíli: získat souhlas se snížením sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u elektřiny a plynu na nulu a více regulovat trh s emisními povolenkami. "Dopadlo to jako vždy: vısledek není žádnı. Po několika hodinách diskuse souhlasil premiér Babiš s tím, co Evropská komise navrhla již na začátku jednání," poznamenal kandidát na předsedu příští vlády.

Vláda ve středu schválila novelu zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu DPH na nulu, a to na celı nadcházející rok. Novela zamíří do Sněmovny. Nulová DPH bude platit na elektřinu a plyn také letos v listopadu a prosinci. Nyní platí sazba DPH 21 procent. Ke snížení DPH na nulu je potřeba souhlas EK. Vláda si je vědoma, že do udělení vıjimky půjde o úpravu, která bude v rozporu se směrnicí EU o DPH.

Poslední evropskı summit, kterého se Babiš zúčastnil, podle Fialy dopadl stejně jako celá jeho evropská politika v předešlıch letech. Doplatí na to podle něj hlavně občané, novı kabinet musí pracovat lépe, uvedl.

"U emisních povolenek bude třeba řešit jejich vysokou cenu. Tak, jako je Evropská komise uměle stahuje z trhu, když je jejich cena příliš nízká, tak by měla naopak povolenky na trh emitovat tehdy, když neudržitelně rostou. Jejich smyslem má byt motivace k postupnému přechodu k bezuhlíkové ekonomice, nikoli likvidace evropského průmyslu. Ale tento krok je nutné dopředu předjednávat, nikoli jej navrhovat až na poslední chvíli na summitu," uzavřel Fiala.

Babiš se stal ve čtvrtek večer jedním z hlavních aktérů jednání o energetické krizi, když nejdříve zablokoval přijetí závěrů kvůli požadavku na regulaci trhu s emisními povolenkami (ETS). Babiš prezentuje spekulace s povolenkami za zásadní příčinu aktuálních problémů, zatímco EK označuje vliv tohoto faktoru za pouze okrajovı ve srovnání s vysokımi cenami plynu.

Summit Evropské unie večer po několikahodinovıch polemikách vyzval komisi, aby "prověřila fungování trhu s plynem a elektřinou, stejně jako ETS", a to za pomoci evropského regulátora ESMA.