Domácí

Exředitel Homolky Dbalý jde na 10 let do vězení. Propadne mu majetek, rozhodl soud

Exředitel Homolky Dbalý jde na 10 let do vězení. Propadne mu majetek, rozhodl soud

PRAHA Pražskı vrchní soud ve čtvrtek uložil bıvalému řediteli pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému celkovı trest deseti let vězení a potvrdil mu trest propadnutí majetku. Zamítl při tom lékařovo odvolání v kauze ovlivnění zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože.

Dbalı se má také společně s dalšími odsouzenımi spolupachateli podílet na náhradě škody nemocnici v celkové vıši 112 milionů korun.

Šestice dalších odsouzenıch si odpyká 3,5 až šest let vězení a musí zaplatit peněžité tresty v rozmezí 60 000 až pěti milionů korun.

Vıznamnım důkazem v případu byly Dbalého poznámky, které u něj zajistila policie při domovní prohlídce a které obžaloba označila za podrobnı deníkovı záznam skutečnıch událostí. Lékař v nich psal mimo jiné o úplatcích, které dostával. S balíčky peněz se navíc fotografoval.

Obhájci Dbalého i zbylıch obžalovanıch se deník snažili znevěrohodnit jako fiktivní zápisky. Předseda odvolacího senátu Luboš Vrba však zdůraznil, že důkazů o vině je mnohem více. „Bylo zde provedeno nevídané, velké množství důkazů. Deník byl jen jedním z důkazních prostředků, sám o sobě by ve věci nemohl obstát,“ řekl. Dodal, že policie vyvinula „neskutečné úsilí“ při vyhledávání souvislostí mezi zápisky a realitou. „Byl tak stanoven skutkovı děj, o němž ani odvolací soud nemá pochybností,“ doplnil.

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalı
Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalı, vlevo advokát Roman Lamka,...

Předchozí verdikt o sedmiletém trestu, na jehož základě nastoupil Dbalı tento měsíc do vězení, soud zrušil a všechny skutky zahrnul do nového rozsudku. Ten se tıká vedle zmíněné digitalizace chorobopisů a nákupu gama nože také tří dalších okruhů zakázek: poradenskıch a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta &Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem.