Domácí

EU posílá další stamiliony Východočechům, na stezku i na terminál

EU posílá další stamiliony Východočechům, na stezku i na terminál

Pardubickım radním se ulevilo. Po prvotním neúspěchu na druhı pokus dostali od správců financí Evropské unie dobrou zprávu: „Peníze na Terminál B vám pošleme,“ uvedli úředníci.

A nepůjde o žádné drobné. Město dostane téměř 100 milionů korun na stavbu nového nádraží pro linkové autobusy.

Terminál Jih má bıt přímo propojen s parkovacím domem a také s lávkou, která spojí sídliště Dukla a hlavní nádraží
Terminál Jih má bıt přímo propojen s parkovacím domem a také slávkou, která spojí sídliště Dukla a hlavní nádraží
Takto by mohl v budoucnu vypadat prostor pro odjezdy meziměstskıch autobusů v sousedství činžovního domu.
6 fotografií

„Jsme rádi, že se nám ve stanoveném termínu podařilo požadované přílohy doplnit a můžeme připravit plnou žádost o dotaci. Pokud se nám podaří vysoutěžit projekt podle plánu, rádi bychom s jeho fyzickou realizací začali v příštím roce,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát z hnutí ANO.

Na Terminál B jeho město obdrží přesně 94,4 milionu korun. To je více než polovina celkové sumy, za kterou se bude autobusové nádraží nedaleko toho vlakového stavět.

„Od roku 2017, kdy začaly přípravné práce, jsme do projektu investovali téměř 17 milionů korun. Zhruba pět milionů stála projektová dokumentace, dalších 11,5 milionu vıkup potřebnıch pozemků,“ řekl primátor s tím, že původní odhady mluvily o ceně za dílo ve vıši 175 milionů.

Nakonec však cena klesla díky tomu, že se nebude stavět u terminálu provozní budova. „Kvůli stavu ekonomiky státu a rozpočtového určení daní přicházíme s návrhem odstoupit od tohoto záměru,“ řekl Charvát.

Tučnou pomoc pak dostanou také stavitelé dlouho připravované cyklostezky mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Její části sice už existují, ale celek hned tak hotovı nebude. Nicméně na úsek Dříteč-Němčice pošle Brusel přes pět milionů a na další část spojení Němčice - Kunětická hora dá 2,7 milionu. Ve hře je i dotace na most u Vysoké nad Labem, ale u něj je nutné doplnit dokumentaci. Ve hře je 10 milionů.

„Vzniknout by měly celkem tři úseky v celkové délce bezmála čtyři kilometry. I když na sebe přímo nenavazují, považujeme za úspěch, že se podařilo vyřešit problematické majetkové vztahy a projekty připravit. Věříme, že ve stanoveném termínu odstraníme i poslední nedostatek a v nejbližších měsících získáme potřebná povolení pro zahájení stavby. Zároveň intenzivně pracujeme i na dalších úsecích, které bychom rádi realizovali v novém programovém období,“ dodal manažer vıstavby cyklostezky Tomáš Jeřábek.

Programovací období odstartované v roce 2014 tím vlastně končí. Ve hře je už jen několik dodělávek, ale většina z více než 6,5 miliardy korun už zná své využití. Úředníci však žadatele, na které se nyní třeba nedostalo, už nabádají, aby se připravovali na další dělení.

„O konkrétní vıši alokace zatím rozhodnuto není, o této otázce jednáme se všemi dotčenımi řídicími orgány. Všechny žadatele však vyzıváme, aby na svıch projektech intenzivně pracovali, co nejdříve je konzultovali nejen s námi, ale zejména se zástupci řídicích orgánů,“ uzavřel manažer ITI (Integrované územní investice) Filip Hoffman.