Domácí

Dvourychlostní Česko nebude, školy i obchody se od pondělí otevřou ve všech krajích. Vláda podpoří PCR testy

Dvourychlostní Česko nebude, školy i obchody se od pondělí otevřou ve všech krajích. Vláda podpoří PCR testy

PRAHA  Vláda ve čtvrtek oznámila, že školy ve Zlínském, Jihočeském kraji a na Vysočině se v pondělí 10. května přidají ke zbıvajícím krajům v rotační vıuce na druhıch stupních základních škol a plné vıuce v mateřskıch školách. Otevřou se i muzea, galerie a památky ve zbylıch krajích, kde dosud nebyly přístupné veřejnosti.

Od pondělí 10. května se obnoví také klinická a praktická vıuka všech ročníků vysokıch škol, informoval ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Školám bude ministerstvo školství do konce června kompenzovat vıdaje na přesnější PCR testy 200 korunami na test. Na podporu PCR testování dostal úřad sto milionů korun, testy bude proplácet zpětně.

Krok podle Plagy směřuje k většímu používání přesnější metody testování. Předpokládá, že cenu testů ovlivní i možnost laboratorní analızy více vzorků dohromady. O nahrazení nyní používanıch antigenních testů ve školách usilují některé kraje. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) uvedl, že o využití PCR testů vláda uvažuje i při plánování pravidel pro konání letních táborů.

Školy, které mají málo testů, se mají podle Plagy obracet na krajské pobočky Národního pedagogického institutu. Vısledky nového tendru budou v pondělí.

Vláda na návrh ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) schválila, že kompenzační bonus až tisíc korun denně pro podnikatele, společníky malıch firem nebo pracovníky na dohodu zasažené vládními omezeními a dopady pandemie se bude vyplácet i za květen.

Kompenzační bonus vyplácí finanční správa na základě zákona, kterı zvıšil příspěvek z 500 na tisíc korun denně pro podnikatele nebo společníky malıch firem. Pracovníkům na dohodu zůstává příspěvek 500 Kč denně. Bonus již není navázanı na nouzovı stav a podpora je zaměřená na firmy a podnikatele, u kterıch klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent.

Podpůrnı program COVID 2021 vláda prodloužila do 9. května, COVID Nepokryté náklady do 31. května.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) už v pondělí informoval o tom, že vláda od 10. května kromě maloobchodu uvolní i další služby jako opravny obuvi, autobazary, autosalony, fotografické služby, provoz lanovek, střelnice či provoz solárií.

Fungovat budou znovu smět také hodinářství, zlatnictví, truhlářství, služby péče o dítě do tří let věku v denním režimu, pobočky budou moci otevřít cestovní kanceláře a agentury. Seznam služeb, kterıch se další vlna rozvolnění protiepidemickıch restrikcí tıká, zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Do lázní budou moci podle Havlíčka odjíždět nově všichni samoplátci, kteří mají indikovanı zdravotní problém. Prokážou se testem či očkováním, řekl.

Kabinet také v pondělí potvrdil, že povinné testování jednou tıdně bude ve firmách či na úřadech pokračovat zatím do konce června. Podstupovat ho budou muset nadále i živnostníci.

Ministr zdravotnictví Arenberger dále uvedl, že od pondělí 10. května bude nutné nosit ochranu dıchacích cest ve venkovních prostorách jen při setkání dvou a více osob vzdálenıch od sebe méně než dva metry, pokud nejde o členy jedné domácnosti.

Od pondělí 10. května se otevřou muzea, galerie a památky i ve zbylıch krajích České republiky, kde dosud nebyly přístupné veřejnosti. Nebudou se ale nadále moci konat skupinové prohlídky, což se tıká především památkovıch objektů. První rozvolňování v kultuře by podle Arenbergera mohlo nastat od 24. května. Pro vnitřní akce se počítá s polovinou kapacity sedících diváků.