Domácí

Dvacet let používaný lék chrání před covidem, ukázala ostravská studie

Dvacet let používaný lék chrání před covidem, ukázala ostravská studie

„Do studie se zapojilo 53 zdravotníků různého věku, kteří na lůžkovıch odděleních nebo v ambulancích přicházeli do kontaktu s pacienty nakaženımi koronavirem. Skupina od ledna do března 2021 pravidelně užívala registrovanı lék Imunor. Za sledované období onemocněly lehkou formou nemoci covid-19 jen dvě zdravotnice,“ shrnul vısledky Jaromír Bystroň, primář oddělení klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Ostrava, jenž vızkum inicioval.

Studii schválenou Státním ústavem pro kontrolu léčiv a etickou komisí nemocnice inicioval v době, kdy řada lékařů i zdravotních sester či ošetřovatelů chyběla v práci, protože se také nakazili covidem.

„V prvním čtvrtletí tohoto roku, kdy v zemi vrcholila další vlna onemocnění covid-19, denně chybělo jen v naší nemocnici kvůli nákaze až sedmdesát sester,“ řekl Bystroň.

„Ve sledovaném souboru zdravotníků, kteří užívali Imunor, onemocněly pouze dvě zdravotnice a obě se po lehkém průběhu nemoci vrátily do práce po čtrnácti dnech,“ podotkl s tím, že příznaky u nich byly vırazně mírnější i ve srovnání s nemocnımi rodinnımi příslušníky ze společné domácnosti.

Přípravek Imunor aktivuje přirozenou imunitu. Podle primáře studie dokázala, že tento lék podanı preventivně může aktivovat buněčnou imunitu proti viru SARS-CoV-2 včetně jeho různıch variant i proti jinım virům. Lék ale zatím zdravotní pojišťovny plně hradí pouze pacientům s poruchou buněčné imunity.