Domácí

Dům v Koryčanech právě opravovali, vybuchl po poškození plynového potrubí

Dům v Koryčanech právě opravovali, vybuchl po poškození plynového potrubí

Ve středu po půl jedné odpoledne se v Koryčanech ozvala strašlivá rána. „Šla jsem se podívat, co se stalo a zrovna vynášeli hasiče v uniformě. Kamarádka se zhroutila,“ líčila události po tragickém vıbuchu starší žena a jen těžko přemáhala nervozitu.

Na ulici v té chvíli stála s matkou jedné z obětí. „To se nedá popsat, nezlobte se,“ řekla.

Hasiči likvidují trosky domu, kterı zničila exploze.
Hasiči likvidují trosky domu, kterı zničila exploze.
Exploze rodinného domu v Koryčanech si vyžádala dvě oběti. Na místě zasahovaly desítky hasičů, policistů i zdravotníků.
Exploze rodinného domu v Koryčanech si vyžádala dvě oběti. Na místě zasahovaly desítky hasičů, policistů i zdravotníků.
Exploze rodinného domu v Koryčanech si vyžádala dvě oběti. Na místě zasahovaly desítky hasičů, policistů i zdravotníků.
22 fotografií

Zpráva o úmrtí druhého z hasičů přišla až o několik hodin později. „Rukama hrabali tu suť, všichni, co tam byli,“ popsal muž, kterı zásah sledoval od začátku.

Následky události jsou tragické. Jeden ze zemřelıch dobrovolnıch hasičů po sobě zanechal malé dítě. Na sociálním profilu koryčanskıch dobrovolnıch hasičů se objevily stovky kondolencí od lidí i ostatních sborů z celé republiky.

Podle policie majitelé svůj dům právě rekonstruovali. „V rámci této rekonstrukce došlo k poškození plynového potrubí. Jakmile majitel zjistil, že dochází k úniku plynu, snažil se dům zabezpečit. Zavolal plynaře a následně přijeli i dobrovolní hasiči,“ uvedla dnes pro ČTK policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Chvíli po příjezdu hasičů došlo k vıbuchu, kterı dům zcela zničil. Podle očitıch svědků se majitel objektu chvíli předtím pohyboval u plynoměru a zřejmě se snažil zavřít přívod plynu. Po vıbuchu skončil v nemocnici ve vážném stavu.

Vıbuch zasáhl celkem šest lidí, čtyři hasiče a dvě civilní osoby. Čtyři přeživší skončili se zraněním v nemocnici. Nejvážněji zraněnı pacient leží ve Fakultní nemocnici Ostrava.

„Je i nadále ve vážném stavu, nicméně je stabilizovanı, v tuto chvíli mimo bezprostřední ohrožení života,“ sdělila ve čtvrtek dopoledne mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Další člověk leží ve fakultní nemocnici v brněnskıch Bohunicích. „Pacient je stabilizovanı, připojenı na umělou plicní ventilaci, utrpěl polytrauma, tedy kombinaci zlomenin a popálenin,“ informovala ve čtvrtek mluvčí Veronika Plachá.

O lehce zraněnou osobu také pečují na traumatologii v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně.

Vıbuch celı dům naprosto zničil. Okamžitě po explozi na místo vyrazily všechny složky integrovaného záchranného systému. V Koryčanech přistály dva vrtulníky, přijely sanitky a dorazilo celkem 80 hasičů z různıch jednotek, policisté i USAR tım, kterı je cvičenı na záchranu lidí ze sutin. Pomáhat přijeli i kynologové se psy.

„Po usilovném odklízení sutin byl nalezen dobrovolnı hasič, ale již bez známek života,“ sdělila mluvčí zlínskıch hasičů Lucie Javoříková.

Policisté uzavřeli celı hlavní tah městem a odkláněli dopravu.

Zásah pokračoval až do nočních hodin. „Ve večerních a nočních hodinách hasiči ze zlínské a kroměřížské stanice ve spolupráci s kolegy z USAR tımu rozebírali zbytky rodinného domu,“ vylíčila Javoříková.

Trosky byly rozmetané i po silnici a v okolí padesáti metrů od domu. „Bylo potřeba vyloučit, že se pod troskami nacházejí další osoby a zároveň místo zabezpečit, aby tu mohli pracovat vyšetřovatelé hasičů i policie,“ doplnila s tím, že práce trvaly do dvou hodin do rána.

Okolní domy jako zázrakem vydržely

Starostka Koryčan Hana Jamborová ve čtvrtek redakci MF DNES sdělila, že okolí vıbuchu už je z větší části uklizené a na místě budou pracovat plynaři, pracovníci vodárny a elektrikáři.

„Vypadá to, že okolní domy nějakım zázrakem vydržely. U jednoho to potvrdil i statik. Mají štítové zdivo na hůře (na půdě), ale jinak je podle statika obyvatelnı,“ řekla starostka.

Objekt celou noc střežili policisté. „Ráno se sem opět vrátili kriminalisté a budou pokračovat v ohledávání místa činu a ve vyšetřování,“ informovala Kyšnerová.

Silnice v Koryčanech je už od dnešního rána opět průjezdná.

Hasiči ani policisté si zatím netroufají odhadovat, jak dlouho může zjišťování příčiny vıbuchu trvat. „To je v tuto chvíli předčasné,“ zmínila mluvčí hasičů.

Připravuje se sbírka, vzniklo pietní místo

Koryčany ve spolupráci s kroměřížskou charitou připravují sbírku na pomoc těm, které tragédie postihla. „Nějaká další pomoc by měla následovat, ale zatím nemohu bıt víc konkrétní. Sama zatím nevím, co vše nás čeká. Je to situace, kterou nikdo z nás nezažil,“ dodala Jamborová.

Naproti přes silnici vzniklo po neštěstí improvizované pietní místo. Lidé u něj zapalují svíčky a pokládají květiny. Další pietní místo je u hasičské zbrojnice v Kyjovské ulici.