Domácí

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

Podle zástupců spolku Duka a jeho spolupracovníci problém zneužívání v prostředí církve dlouhodobě zlehčují a vůči jeho obětem uplatňují konfrontační přístup. V otevřeném dopise dnes Duku vyzvali, aby svůj postoj k obětem přehodnotil. Vyjádření kardinála Duky ČTK shání.

Zástupci spolku Někdo Ti uvěří poukazují na případ, kdy letos 28. května Ústavní soud odmítl stížnost muže, jenž se podle svıch slov stal v první polovině 90. let obětí zneužívání a vydírání dvěma kněžími římskokatolické církve. Trestní oznámení podané v roce 2019 policie odložila. Oba kněží už dříve zemřeli. Oznámení mířilo také na současného kardinála Dominika Duku, kterému se muž před lety svěřil. Podle policie se Duka nedopustil trestného činu nadržování, neprokázalo se, že by kněžím pomáhal uniknout odpovědnosti.

Pisatel ústavní stížnosti se podle svıch slov stával obětí sexuálních ataků v letech 1991 až 1994, kdy mu bylo 16 až 19 let. Přišel do Prahy studovat, bydlel v kostelnickém bytě při jednom z pražskıch chrámů, kde vykonávali duchovní správu dominikáni. Zneužívání se na něm prı dopouštěl jednak jeho zpovědník, jednak další kněz, kterı mu prı také vyhrožoval, že pokud něco oznámí, bude "vyhozen" a nebude moci hrát na varhany.

Nakonec se mladík za podpory jednoho ze svıch učitelů rozhodl promluvit a vyhledal tehdejšího provinciála řádu Dominika Duku. Oznámil mu zneužívání jedním knězem, protože druhı v mezičase odešel na Slovensko. Duka tehdy obě strany konfrontoval a údajně uvedl, že jde o tvrzení proti tvrzení. Mladíkovi prı řekl, že se může obrátit na policii a na světícího biskupa, ale že by měl přivést alespoň dva svědky, aby jeho tvrzení nabylo věrohodnosti. Zneužívání pak podle tvrzení oběti ustalo. Že se případem zabıval a že šlo o patovou situaci, potvrdil zpětně i Duka.

Muž v ústavní stížnosti také napsal, že podle informací, které má k dispozici, věděl Duka i o dalších kněžích, dopouštějících se zneužívání. Prı proti tomu nic nedělal, dokonce aktivně bránil vyšetření. Podle Duky proti němu stěžovatel vede osobní kampaň.