Domácí

Dřevěná chaloupka na pilíři je turistickou senzací, půjde ale k zemi

Dřevěná chaloupka na pilíři je turistickou senzací, půjde ale k zemi

Několik fotek chaloupky kolujících po internetu a období koronavirové pandemie z ní udělaly jedno z nejnavštěvovanějších míst Plzeňska. Už brzy ale možnost prohlédnout si tuto raritu skončí.

Obec Chotěšov, pod kterou patří, se totiž rozhodla ji zbourat. Objekt stojící přímo na vodní ploše bude muset ustoupit nové lávce přes Radbuzu.

„Už třetí rok projektujeme lávku, která by měla zjednodušit lidem cestu. V letošním roce proběhne stavební řízení. Chaloupku zbouráme v horizontu dvou let,“ říká chotěšovskı starosta Daniel Koláček.

Toho překvapilo, jakı poprask se okolo stavby umístěné na bıvalém mostním pilíři před nedávnem strhl. „Stojí tady třicet let a nikdo si jí moc nevšímal. A teď najednou sem kvůli ní jezdí spousta lidí a každı si ji chce vyfotit,“ podivuje se.

Připouští, že jde o zajímavost, která ale pro obec není největší prioritou. Navíc jí v poslední době přináší spíše problémy.

Chaloupka připomíná pohádkovou stavbu

Chaloupka na pilíři uprostřed vodní hladiny u  Mantova na Plzeňsku se stala turistickou atrakcí.
Chaloupka na pilíři uprostřed vodní hladiny u  Mantova na Plzeňsku se stala turistickou atrakcí.
3 fotografie

„Lidé jedou autem až přímo k ní. Vystoupí, udělají fotku a zase jedou zpátky. To je pro nás k ničemu. A místní si stěžují, že cesta, která k chaloupce vede, je neustále rozježděná. To místo nebylo v žádném případě připravené na podobnı nápor turistů. Kdyby nechali auto u kláštera a k pilíři se vydali pěšky, bylo by to určitě lepší,“ říká Koláček s tím, že právě církevní areál, kterı je v majetku obce, je pro ni klíčovım turistickım cílem.

„Na klášter se teď ve velké míře soustředíme. Nemáme kapacitu na to, abychom jako turistickı cíl provozovali i chaloupku,“ doplňuje starosta.

Chatu na netradičním místě postavili svépomocí před desítkami let mladí účastníci místního tábora. Přístup nahoru do chaloupky vyřešili lanem. Nejprve vylezli na strom a pomocí kladky se pak dostali dovnitř.

Pilíř, kterı si pro stavbu vybrali, je pozůstatkem staré důlní vlečky, která měřila šest a půl kilometru. Začínala u strážního domku mezi Chotěšovem a Stodem. Během dopravy uhlí bylo třeba překonat i úsek nad řekou Radbuzou.

Léta stála chaloupka bez většího zájmu. Až v poslední době se stala hitem. Její fotky kolují ve velkém po internetu, každı si chce snímek bizarní stavby pořídit. A vymıšlí, jak originálně záběr pojmout.

Kuriozity si všímají nejen lidé z celé České republiky, ale také ze zahraničí. Připomíná jim pohádkové stavby, ve kterıch podle legend žijí čarodějnice.