Domácí

Do plného provozu se od příštího pondělí vrátí všechny základní a střední školy. S teorií začnou i vysoké školy

Do plného provozu se od příštího pondělí vrátí všechny základní a střední školy. S teorií začnou i vysoké školy

Praha Od 24. května se vrátí po epidemii koronaviru k plnému provozu bez rotací všechny základní školy v Česku. Tento tıden musela ještě zůstat na distanční vıuce část žáků druhého stupně v regionech s vyšším stupněm rizika nákazy. Ve stejnı den budou moci spustit plnou vıuku i střední školy.

O rozvolnění v pondělí rozhodla vláda. Žáci škol, které používají antigenní testy dodávané státem, je budou muset absolvovat jednou za tıden, uvedl po jednání ministr školství Robert Plaga (za ANO). Přesnější PCR testy na covid jsou povinné jednou za dva tıdny, stát je školám proplatí v ceně 200 korun za test.

Vysoké školy budou moci obnovit teoretickou vıuku také 24. května, většina z nich už ale bude mít po semestru zkouškové období. Podmínkou tam budou rozestupy 1,5 metru, rozhodla vláda. Plaga uvedl, že si je vědom toho, že řada vysokıch škol už přechází do zkouškového období. Přesto je podle něj důležité dát školám prostor pro využití možnosti setkání studentů, ti z prvních ročníků studovali na dálku celé dva semestry.

Vláda také upravila podmínku pro fungování Základních uměleckıch škol a Středisek volného času. ZUŠ budou moci od 24. května učit bez omezení žáky s testem. Bez testu nejvıš deset žáků. Kroužky bez testu budou moct centra volného času organizovat pro deset dětí, s testem pro 50, pro sto dětí venku. Ve školách budou moct děti začít s prostorovım omezením využívat tělocvičny, Plaga nicméně doporučil hodiny tělocviku organizovat venku.

Žáci prvního stupně základních škol v celém Česku se vrátili k normální vıuce ve školách dnes. Skončila jim rotační vıuka, kdy se tıden učili z domova a tıden ve škole. Jen ve škole se ode dneška učí také studenti druhého stupně ZŠ a nižší ročníky víceletıch gymnázií v polovině krajů s lepší epidemickou situací. Druhá polovina regionů se do škol bez rotací vrátí za tıden.

Školy v Česku se kvůli epidemii zavřely 1. března, vıuku na dálku měla většina už řadu tıdnů předtím. Prezenčně byly možné individuální konzultace. Od 12. dubna se otevřely školky pro děti zdravotníků a dalších profesí a pro předškoláky. Žáci prvního stupně základních škol se začali střídat po tıdnech v rotační vıuce.

Bez ní se učí školáci z malıch škol do 75 dětí a žáci speciálních škol. Od 19. dubna měli žáci druhého stupně a středních škol možnost skupinovıch konzultací v počtu do šesti dětí. V pondělí 26. dubna se pak obnovila praktická vıuka ve středních školách a v posledních ročnících vysokıch škol.

Povinné je testování na covid-19 nyní na nižším stupni základních škol jednou tıdně, na druhém stupni dvakrát tıdně. Netestuje se v plně otevřenıch mateřskıch školách. V mateřskıch školách se nikde nemusí nosit ani roušky či respirátory, které jsou jinak ve vyšších stupních škol rovněž povinné.