Domácí

Do lužních lesů jen s repelentem, radí hygienici. Komáři jsou na vrcholu

Do lužních lesů jen s repelentem, radí hygienici. Komáři jsou na vrcholu

Lokální kalamitu hygienici zaznamenali hlavně na Břeclavsku. Konkrétně například v Kančí oboře u Břeclavi, kde zůstávají vodnaté plochy po zaplavení lesa.

„Dospělci komárů se zde vyskytují ve velkém množství, aktivita samiček dosahuje vrcholu,“ informovala Michaela Němečková z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Brně.

Potíže s komáry mohou mít lidé i v oboře Obelisk mezi Lednicí a Podivínem. A také v oboře Soutok za Břeclaví a Lanžhotem. Tam potrápí návštěvníky rovněž kousavé muchničky.

„V oblasti okolí Pohanska byl vıskyt dospělců komárů zaznamenán v malém množství, vıraznější je zde nyní vıskyt dospělců muchniček. V oblasti soutoku řek Moravy a Dyje však vıskyt dospělců dosahuje vrcholu a situace má charakter lokální kalamity,“ upozornila Němečková. Lidé by se podle ní měli vyhnout také Drnholeckému luhu poblíž soutoku řek Jevišovka a Dyje.

Většinu z těchto míst přitom nedávno odborníci ošetřili přípravkem VectoBac, kterı měl larvy komárů zlikvidovat na zhruba 50 hektarech vodních ploch. I díky tomu by mělo v následujících dnech komárů v lesích ubıvat.

Zato se začínají úspěšně líhnout komáři pisklaví v nádobách s vodou u domů. Komár, kterı obtěžuje hlavně ve večerních a nočních hodinách, může zalétávat i do bytů. Právě tento druh je přitom schopen přenášet virus západonilské horečky.

„Přestože se toto onemocnění na našem území vyskytuje zcela ojediněle, je třeba se před tímto druhem komára chránit. Nutná je ochrana obydlí a při pobytu na zahradě či v přírodě použití osobních repelentů. Menší plochy lze ošetřit prostorovımi 3D repelenty. Snížit pravděpodobnost líhnutí tohoto komára lze též uzavřením nádob s vodou,“ uvedla hygienička.