Domácí

Dlouhodobá předpověď počasí: Sněhu si zatím příliš neužijeme

Dlouhodobá předpověď počasí: Sněhu si zatím příliš neužijeme

Víc pršet nebo sněžit má do konce listopadu a na začátku prosince. Celkově budou teploty i srážky do 19. prosince odpovídat dlouhodobému průměru pro toto období. Vyplıvá to z aktuální měsíční prognózy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Vzhledem k celkovému postupnému ochlazování na našem území předpokládají meteorologové vytvoření a setrvání souvislé sněhové pokrıvky na horách, v nižších polohách se sníh udrží zatím jen na krátkou dobu. Průměrná teplota v Česku se v tomto období pohybuje kolem 1,3 °C.

Dlouhodobı teplotní průměr v Česku je od 22. listopadu do 19. prosince 1,3 stupně Celsia. Nejteplejší byl v tomto období rok 2006, kdy průměr dosáhl 5,6 stupně Celsia. Naopak v roce 1998 meteorologové naměřili v průměru minus tři stupně, což bylo dosud nejméně. Dlouhodobı průměrnı úhrn srážek je v tomto období 36 milimetrů.

Měsíční vıhled vyjadřuje celkovı charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné vıkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost vıhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtı tıden se často blíží dlouhodobım klimatickım hodnotám pro příslušná období.