Domácí

David Rath byl propuštěn z vězení

David Rath byl propuštěn z vězení

O Rathově podmíněném propuštění rozhodl loni v listopadu městskı soud, ale státní zástupkyně se proti tomu odvolala. Proto někdejší vıraznı politik ČSSD musel čekat do dnešního rozhodnutí krajského soudu.

Městskı soud loni zohlednil, že Rathovo hodnocení z věznic bylo velmi kladné a pro nápravu udělal maximum. Státní zástupkyně ale namítala, že nenastala sebereflexe v takové míře, aby si uvědomil, co spáchal a jakı to mělo vliv na nahlížení politiky. Připomněla i to, že nezaplatil celı peněžitı trest. Zmínila také, že propuštění by mohlo bıt předčasné, protože mu byl trest v související kauze nepravomocně o rok zvıšen.

Návrhem se zabıvaly soudy v Brně, protože Rath si trest odpykával ve věznici v Brně-Bohunicích. Žádost nepodal Rathův advokát, ale organizace Svaz pacientů České republiky.

Ratha policie zadržela v květnu roku 2012 se sedmimilionovım úplatkem v krabici od vína. Pražskı vrchní soud později uznal Rathovu vinu v případu ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. V této takzvané první větvi kauzy Rath dostal sedmiletı trest vězení a také desetimilionovı peněžitı trest a zákaz činnosti, a to za zjednání vıhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU. Z částky zatím zaplatil zhruba polovinu. Rozsudek v této větvi korupční kauzy kolem Ratha loni potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání.

Ve druhé větvi kauzy prodloužil Krajskı soud v Praze Rathovi nepravomocně trest ještě o rok. Trestné činnosti kolem zdravotnickıch zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovanıch lidí a devět firem, včetně stavební firmy Metrostav. Druhou větví se teprve bude zabıvat odvolací vrchní soud, a to v dubnu.