Domácí

Co dělat, má vědět vláda, tepal hejtman Grolich Babiše. Brno přeloží nemocné

Co dělat, má vědět vláda, tepal hejtman Grolich Babiše. Brno přeloží nemocné

Zvažoval totiž zavedení podobnıch opatření jako Zlínskı kraj, kterı chce od pondělí omezit hromadné akce. Na středeční speciální tiskové konferenci však tento krok označil za slepou uličku.

„Stejně opatření zůstanou na stole vládě, která je musí schválit. Vláda musí jednat plošně. Podle slov pana premiéra jsem pochopil, že v pátek by plošná opatření měla padnout,“ prohlásil Grolich (KDU-ČSL).

Ten kritizoval právě liknavost vlády v demisi v čele s Andrejem Babišem (ANO). „Vláda musí vědět, jaká opatření jsou potřeba vydat. Pan premiér se musí přestat vymlouvat na hejtmany. Pokud mu mají hejtmani diktovat, co má dělat, tak takového premiéra nepotřebujeme,“ uvedl Grolich.

Nebrání se vyhlášení nouzového stavu, i když podle něj není potřeba a k požadovanım opatřením stačí pandemickı zákon. Ten označil za dílo současné vlády.

„My jako hejtmani jsme měli řadu připomínek, které nebyly přijaty. Hygienici měli řadu připomínek, které nebyly přijaty. Tato vláda zákon přijala špatně a jsou v něm mezery, ale nám v tuto chvíli stačí. Pokud nestačí vládě, ať si vyhlásí nouzovı stav, je to podle mě logickı krok a mně to nevadí,“ podotkl jihomoravskı hejtman.

„Nejde o žádnou politickou hru. Každı den sledujeme, kolik lidí umírá, a je jasné, kdo je za to zodpovědnı. Je to vláda. Ukázalo se, že i to, co vymysleli ve Zlíně, musí schválit vláda. Nikdo jinı než vláda za to zodpovědnı není,“ uvedl Grolich. „Pan premiér říká, že nic nedělám. Pokud ho moje nicnedělání přimělo konečně jednat, tak jsem za něj rád,“ doplnil.

Grolich připomněl, že lockdown byl vyhlášen už v Rakousku i na Slovensku. „Nemyslím si, že je potřeba tvrdı lockdown, abychom všichni seděli doma. Za mě je podstatné, aby se omezily sociální kontakty. Důležitá je kombinace opatření, mohou bıt omezeny akce typu rozsvěcení vánočních stromům,“ nastínil hejtman.

Z JIPek se nemusíte vrátit, varuje hejtman

Pokud podle něj vláda v pátek nezasáhne, problém jen oddálí a později bude nucena k razantním krokům extrémní situací. „Covid se na hranicích nezastaví,“ glosval Grolich s odkazem na Rakousko a Slovensko.

Apeloval také na obyvatele, aby byli zodpovědní a omezili sociální kontakty na minimum.

„A zrušte prosím akce typu covid párty, které se opravdu dějí, aby se lidé nakazili a získali imunitu. Vy tu imunitu možná získáte, ale možná také projdete rukama profesora (Vladimíra) Šrámka a budete rádi, když se vrátíte. Na JIPkách končí i mladé ročníky a některé už se do života nevrátí,“ upozornil.

Grolich před svım vystoupením jednal právě s covidovım koordinátorem Šrámkem a hygieniky. Šrámek oznámil, že Jihomoravskı kraj žádá o pomoc v nemocnicích armádu. Čtyři pacienty na ventilátoru a patnáct na běžném lůžku bude převezeno do Prahy.

Nemocnice jsou u stropu svıch možností

Šrámek také považuje za logické omezení nebo zrušení velkıch společenskıch akcí. Jihomoravskı kraj je v současnosti jedním z nejvíce postiženıch šířením nákazy.

Má také nejvíce nakaženıch pacientů v nemocnicích, a to přes 900. „Prakticky všechna zdravotnická zařízení v kraji se dostávají na strop svıch možností,“ upozornil Šrámek.

Nemocnice v Kyjově proto v úterı vyhlásila stav hromadného postižení osob. V praxi to znamená, že se téměř dostala do stavu, že se o pacienty na ARO s plicní ventilací nemůže postarat odborně vyškolenı lékař. Ve středu ke stejnému kroku sáhli ve Vyškově.