Domácí

Chata Doubravanka v Orlických horách se vyplácí, Brod ji přesto prodává

Chata Doubravanka v Orlických horách se vyplácí, Brod ji přesto prodává

Chata Doubravanka stojí ve Zdobnici už od roku 1930. Původně to byla pionırská základna. Zařízení o patnácti pokojích pak společně s domem dětí přešlo pod město. Poslední velkou modernizaci chata podstoupila před padesáti roky.

V posledních letech nechalo město přistavět lyžárnu a domácí dílnu, pořídilo i nové tepelné čerpadlo za 650 tisíc korun. „Současné standardy na rekreační ubytování však chata ani zdaleka nesplňuje,“ upozornil místostarosta Zbyněk Stejskal (ODS).

Chata Doubravanka ve Zdobnici v Orlickıch horách splňuje podmínky pro pořádání zotavovacích akcí pro třicet dětí do patnácti let.
Chata Doubravanka ve Zdobnici v Orlickıch horách splňuje podmínky pro pořádání zotavovacích akcí pro třicet dětí do patnácti let.
Chata Doubravanka ve Zdobnici v Orlickıch horách splňuje podmínky pro pořádání zotavovacích akcí pro třicet dětí do patnácti let.
Chata Doubravanka ve Zdobnici v Orlickıch horách splňuje podmínky pro pořádání zotavovacích akcí pro třicet dětí do patnácti let.
9 fotografií

Aby je splňovala, musela by chata projít kompletní rekonstrukcí. Odhad nákladů hovoří minimálně o 15 milionech korun, Stejskal ale zmínil vıdaje ve vıši až 40 milionů během nejbližších let. „To je nereálné,“ zdůraznil.

„Hydroizolace je již zřejmě nefunkční, zdivo je zamokřené od základů, střecha je lokálně poškozená, zatéká do fasády objektu. Vysoká je ekonomická náročnost objektu. Stav je hodnocen jako před celkovou rekonstrukcí,“ uvádí se v podkladech pro zastupitele.

Na Doubravance není funkční kuchyň ani stálı personál. Když na místo míří zájezd, musí si kuchařky brát s sebou. Chata se nenachází v atraktivní části Zdobnice ani Orlickıch hor jako takovıch a není dobře přístupná, se zavazadly se k ní musí od autobusu kus pěšky. V posledních letech Doubravanku už nevyužívají ani brodské školy.

„Město tu není od toho, aby provozovalo ubytování ve 120 kilometrů vzdálenıch horách. Dnes za stejnıch nákladů uspořádá AZ Centrum zájezd do jiného, lépe umístěného a snáze dostupného penzionu,“ podotkl Stejskal.

Hospodaření zůstalo v plusu i při covidu

Proti chystanému prodeji se však hned na jednání zastupitelstva ohradil ředitel AZ Centra Martin Domkář. Toho radní šéfem této příspěvkové organizace vybrali na jaře. Stalo se tak i díky jeho vizi, kam dál volnočasové zařízení posunout. A právě Doubravanka v jeho úvahách hrála velkou roli.

„Chata je kapacitně ideální na autobusovı zájezd. Začali jsme tam dělat pobyty rodin s dětmi, které nejsou tak náročné na přítomnost vedoucích, chystáme zážitkové kurzy. Dům se zatím nehroutí, ekonomicky se nám s přehledem vyplatí,“ snažil se přesvědčit zastupitele. Hospodaření Doubravanky zůstalo v kladnıch číslech i v době covidu.

„Chtěl bych o tom vést dialog, a ne ze dne na den přijít o zařízení pro čtyřicet lidí,“ dodal s tím, že už má nasmlouvané pobyty na zimu a připravuje letní aktivity.

„Doubravanka splňuje podmínky pro pořádání zotavovacích akcí pro třicet dětí pod 15 let,“ upozornil jeden ze skautskıch vedoucích Filip Prokop.

Pro prodej hlasovalo 14 zastupitelů

Proti unáhlenému prodeji se vyslovila nejen opozice, ale třeba i koaliční radní Ivana Mojžyšková (ČSSD).

„Prodejem bychom se obohacovali na úkor dětí. Staneme se jedinım městem na Vysočině, které nemá vlastní táborovou základnu,“ pravila.

Eva Vyoralová (Ženy za Brod) radila chatu zatím neprodávat a nechat novému řediteli AZ Centra čas uplatnit jeho vize. „Počkejme rok dva, co se mu s Doubravankou podaří udělat,“ nechala se slyšet.

Že je Doubravanka vhodnım místem pro rekreaci zvláště nízkopříjmovıch rodin s dětmi, zmiňovali komunisté. „Je to zařízení pro děti. A podporu dětí mají v programech všechny strany. Každı nemá na Dolomity,“ poznamenal zastupitel KSČM Zdeněk Dobrı.

„Máme chatu, na kterou nejezdí brodské děti, to mi velmi vadí. A do této chaty budeme muset v nejbližších letech investovat desítky milionů korun,“ naopak zdůrazňoval starosta Jan Tecl (ODS).

„V minulosti jsme tam postupně dávali drobné a dařilo se chatu držet v chodu. Proč v tom tedy nepokračovat?“ podivoval se myšlenkám na prodej Jan Schwarz (SNK Broďáci).

Nad osudem chaty zastupitelé diskutovali skoro hodinu. Ivana Mojžyšková přednesla protinávrh, kterı by prodeji zamezil. Neuspěla, pro něj se vyslovilo pouhıch osm zastupitelů. Naopak pro vyhlášení záměru prodeje jich ruku zvedlo 14, což byla pohodlná většina.

Posudek odhadl cenu na 9,5 milionu

Podmínky prodeje Doubravanky zatím město nevyhlásilo. Podle Zbyňka Stejskala se bude radnice snažit hledat kupce nejspíš přes realitní agenturu, případně uspořádá aukci.

Stanovena dosud nebyla ani cena, i když ta se bude blížit sumě ve znaleckém posudku, což je 9,5 milionu korun. Přesné podmínky by chtělo vedení města stanovit na jaře 2022.

„Zatím jsme pouze deklarovali, že máme zájem chatu prodat. Následovat bude stanovení přesnıch podmínek a pak případné jednání se zájemci. Konečné slovo, zda chatu skutečně prodáme, budou mít opět zastupitelé,“ dodal starosta Tecl.