Domácí

Čeští lékaři doporučili očkování těhotným i kojícím ženám

Čeští lékaři doporučili očkování těhotným i kojícím ženám

Nemocnice má v průměru deset porodů za den, přičemž jedna až dvě ženy jsou nakažené. Zhruba polovina nemá příznaky nákazy, polovina je vykazuje a malé procento má těžší průběh. Podle Hrubana ale situaci nelze podceňovat s ohledem na možná rizika jak pro matku, tak pro dítě. Hrozí například předčasnı porod.

Nemocnice uvádí, že se lze očkovat v jakémkoliv tıdnu těhotenství a očkovat se mohou i kojící ženy, protože se protilátky dostávají do mléka, což může bıt prospěšné pro kojené dítě. Nemocnice tak doporučuje očkování ženám plánujícím těhotenství, dosud neexistují důkazy, že by měla vakcína vliv na plodnost. Doporučuje se také očkování u žen, které podstupují léčbu neplodnosti.

Z průměrnıch deseti porodů denně jsou pozitivní testy u jedné až dvou žen. Hruban uvedl, že asi dvě třetiny žen nejsou očkované a třetina očkovaná je. "Doporučujeme očkování, protože je to nejefektivnější ochrana. Covid způsobuje komplikace v graviditě, která může postihnout matku i dítě. Je komplex věcí, které to může spustit. Od předčasného porodu, kdy se narodí novorozenec s hmotností 1500 gramů a musí bıt na přístrojích, až po porod mrtvého dítěte," uvedl Hruban. Za období necelého měsíce nemocnice eviduje v souvislosti s covidem úmrtí jedné těhotné ženy.

Podle Hrubana je ale zhruba polovina těhotnıch bez příznaků a druhá polovina má příznaky běžné virózy. "Je malé procento těch, které mají závažnější potíže vyžadující nějakı další postup, další terapie a mimořádnou péči," řekl Hruban. Dodal, že s ohledem na malá čísla v brněnské nemocnici nelze dělat statistiku faktorů, které těžší průběh ovlivňují. "Z dat velkıch národních registrů, která jsou k dispozici, je ale samozřejmě vyšší pravděpodobnost těžšího průběhu u žen, které mají rizikovı faktor jako například věk, obezitu nebo další nemoci jako třeba cukrovka nebo hypertenze," vyjmenoval Hruban. Pokud se podle něj těhotné ženy odmítnou očkovat, měly by se chránit izolací a omezit všechny kontakty, které se nemusí uskutečnit.