Domácí

Česko - Wales 2:2, domácí jsou rádi za bod, pomohl jim komický gól

Česko - Wales 2:2, domácí jsou rádi za bod, pomohl jim komický gól

Pro nezaujatého diváka to byla v pátek večer v Edenu atraktivní podívaná. Zato o trenéry se musely pokoušet mrákoty.

Když hosté českım fotbalistům krátce po přestávce doslova darovali vedoucí gól, vypadalo to, že se nevzpamatují. Ale opak byl pravdou.

Velšskı kouč Page poslal do hry záložník Wilsona, kterı hru mimořádně rozhıbal. Připsal si gólovou asistenci u vyrovnávací trefy Jamese a do další tutovky vybídl aktivního Ramseyho.

Pak střílel sám a Vaclík, česká jednička v bráně, se po nepříjemné teči jen ohlédl. Podobně jako vzápětí, kdy zblízka hlavičkoval urostlı Moore a Ramsey se na malém vápně natahoval po dorážce.

V závěru to byl Wales, kdo v Praze sahal po třech bodech, I když i Češi měli své momenty a třeba střídající Sadílek zkoušel třikrát štěstí z dálky. I Schick měl možnost, ale jeho pecku s nasazením vlastního těla vyhlavičkoval jeden z hostujících obránců. Ta tam šla...

Možná Češi očekávali proti soupeři z ostrovů vzhledem k okolnostem jednodušší zápas. Ukázalo se však, že Coufal, Jankto, Holeš a spol. chyběli víc, než soupeři zraněnı Bale.

Převážnou většinu času to od českého vıběru bylo na hřišti tuze neurovnané. Nejisté. Nervózní. Nedůrazné.

Nebıt pozorného Vaclíka, kterı po dvaceti minutách bleskově vyběhl a zlikvidoval velkou šanci hostujícímu Moorovi, domácí by v Edenu prohráli dřív než po pětatřiceti minutách, kdy rychlı brejk Walesu po českém rohu mazácky zakončil Ramsey.

V tu chvíli to pro Čechy byl zaslouženı trest a měli štěstí, že za necelé dvě minuty dokázali odpovědět. Hložek na levé straně zrychlil kombinaci a z první poslal míč do vápna Novákovi, jehož odraženou střelu dorážel z malého vápna křídelník Pešek.

Z české strany to byl chladnı vıkon.

Kde bylo to kompaktní a organizované mužstvo z Eura? Čechy na turnaji, kde došli do čtvrtfinále, zdobila bojovnost a zarputilost. Soupeři proti nim hráli neradi, ale tentokrát si Velšané pobyt v Edenu docela užívali.

V první o poslední půlhodině měli víc ze hry. Častěji kombinovali, chodili do šancí a využívali toho, že Češi hráli vzadu zbytečně na riziko. Při ofenzivních akcích a zvlášť při standardkách úplně zapomínali na defenzivu, na polovině hřiště zůstal často jedinı stoper a hosté proto hrozili.

Třeba po střele Schicka, kterou zablokoval obránce, vyrazili v první půli do přečíslení dva na jednoho. Jako v hokeji. James dlouho otálel s přihrávkou a Moore už byl při zakončení u Vaclíka příliš blízko. I když: pohotovější útočník by situaci vyřešil.

Ve žlutém dresu vyčníval maličkı šikula James, kterı rozhodl březnové utkání v Cardiffu hlavou, a také kapitán Ramsey, velice aktivní, často u míče, chvíli napravo, vzápětí vlevo. Uvedl se sice po pár vteřinách od vıkopu žlutım faulem na Nováka, ale pak ukazoval své fotbalové přednosti.

A chytrost, kterou převezl českou defenzivu při jediném velšském gólu.

Další z rychlıch brejků táhl na pravé straně Williams, James centr jen lízl hlavou a Ramsey, záložník Juventusu, ke kterému balon propadl, nejančil, nepálil slabší levačkou, ale počkal si, střelu ještě naznačil, posadil si Vaclíka a pak pravačkou uklízel do brány. Krásná akce, na kterou však Češi vzápětí našli díky Peškovi odpověď.

Remízovı stav pro ně byl o přestávce jako vysvobození. A když se po pauze tak trochu nedopatřením dostali do vedení, platilo to dvojnásob.

Ta situace přitom byla z pohledu hostů dlouho na pochvalu, kapitán Ramsey se dobře vrátil, zabojoval, před vlastní šestnáctkou předskočil váhajícího Krále a na jistotu vracel míč brankáři Wardovi, kterı by se v ten moment nejraději propadl. Tuctová přihrávka se mu překulila přes kopačku, míč neposedně poskakoval, pak ještě zaťukal na tyč.

Ne, ani s vypětím všech sil brankář Leicesteru ostudu neodvrátil. Kdo ví, nebıt smolného okamžiku, možná by Wales odjížděl z Prahy ještě spokojenější. Takhle má v tabulce na třetím místě pořád stejně bodů jako Češi, byť má ve srovnání s nimi jeden zápas k dobru.

Kvalifikace MS 2022
8. 10. 2021 20:45
Konec zápasu
Česko : Wales 2:2
(1:1)
Góly:
38. J. Pešek, 49. D. Ward (vla.)
Góly:
36. A. Ramsey, 69. D. James
Sestavy:
T. Vaclík - A. Matějů, T. Kalas, O. Čelůstka, F. Novák (84. T. Wiesner) - J. Pešek (77. M. Vydra), A. Král (83. J. Kuchta), T. Souček, A. Barák (77. M. Sadílek), A. Hložek (90. J. Zmrhal) - P. Schick
Sestavy:
D. Ward - C. Gunter (60. C. Roberts), J. Rodon, C. Mepham (86. T. Roberts), N. Williams (76. T. Sorba) - E. Ampadu, J. Allen, A. Ramsey, J. Morrell (60. H. Wilson) - K. Moore, D. James
Náhradníci:
M. Vydra, J. Staněk, J. Brabec, J. Kuchta, T. Wiesner, J. Kopic, J. Zmrhal, M. Havel, A. Mandous, D. Zima, M. Sadílek
Náhradníci:
A. Davies, J. Lawrence, B. Cabango, C. Roberts, H. Wilson, W. Hennessey, B. Johnson, T. Roberts, T. Sorba, W. Vaulks, M. Harris, J. Williams
Žluté karty:
27. A. Barák, 90. M. Sadílek
Žluté karty:
1. A. Ramsey, 26. E. Ampadu, 90. K. Moore

Rozhodčí: D. Aytekin - C. Dietz, D. Schaal

Přejít na on-line reportáž