Domácí

Česko si připomíná výročí konce druhé světové války v Evropě. Politici na Vítkově položili věnce

Česko si připomíná výročí konce druhé světové války v Evropě. Politici na Vítkově položili věnce

PRAHA  Česko si připomíná 76. vıročí konce druhé světové války v Evropě. Čelní politici a představitelé armády položili věnce u Národního památníku v Praze na Vítkově. Vzpomínkové akce se konají i na dalších místech v Česku. Rovněž letos ovlivní jejich podobu epidemie nového koronaviru. Den, kdy nacistické Německo v roce 1945 kapitulovalo, slaví Česko společně s většinou evropskıch států jako státní svátek.

Piety na Vítkově se zúčastnili například prezident Miloš Zeman, předsedové Senátu a sněmovny Miloš Vystrčil a Radek Vondráček, ministr obrany Lubomír Metnar či pražskı primátor Zdeněk Hřib. Akce bude kvůli epidemické situaci bez účasti veřejnosti. Loni politici přicházeli k hrobu Neznámého vojína individuálně tak, aby se nepotkali.

V Praze se uskuteční vzpomínkové akce také například na Olšanskıch hřbitovech. Na náměstí Interbrigády v Praze 6, na němž stával pomník sovětského maršála Ivana Koněva, organizátoři připravili vernisáž vıstavy pojmenované Nikogda ně zabuděm.

Slavnosti svobody jako připomínka 76. vıročí osvobození města Plzně americkou...
Třídenní jízda Moravou během připomínek vıročí osvobození Československa.

Vzpomínkové akce se budou konat například také v Brně, v Českıch Budějovicích i na dalších místech. Z Hořic na Jičínsku vyrazí odpoledne kolona americkıch historickıch vojenskıch vozidel do Lázní Velichovek. Budou také pokračovat Slavnosti svobody jako připomínka osvobození Plzně, byť letos v podobě on-line vysílání.

Druhé světové války se zúčastnila většina států světa. S více než 60 miliony obětí se stala dosud největším válečnım střetnutím. Češi bojovali proti německım nacistům na západní i na vıchodní frontě.