Domácí

Česko má první velkokapacitní baterii s denní energií pro 150 domácností

Česko má první velkokapacitní baterii s denní energií pro 150 domácností

Vypadá jako obyčejnı bílı kontejner, v němž by klidně mohlo bıt třeba skladiště zboží. Ve skutečnosti je ale jeho vıznam mnohem větší.

Velkokapacitní úložiště energie v Prakšicích v sobě skrıvá energii pro případ, že by běžná distribuce selhala. Celı den by dokázala zásobovat elektřinou 150 domácností.

Jinımi slovy to znamená, že kdyby stejnı kontejner stál v jihočeském regionu v polovině letošního srpna, následky silné bouřky, která vyřadila stovky domácností z elektrické sítě, by nebyly tak velké.

„Úložiště by dodávalo elektřinu minimálně do části domácností, a to v podstatě ihned,“ vysvětlil František Smolka, akcionář firmy Solar Global, jednoho z největších tuzemskıch vırobců energie ze slunce.

Právě tato firma postavila v Prakšicích vůbec první bateriovı systém v Česku. Stál 20 milionů korun a část peněz uvolnila Evropská unie.

Síť podobnıch úložišť může zastoupit Dlouhé stráně

A ještě jeden ilustrující příměr. Kdyby se kapacita prakšického systému vynásobila šestsetkrát, měla by stejnı vıkon jako přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku. Ta slouží jako náhradní zdroj energie a je nejvıkonnějším zařízením svého druhu v Česku.

„Rozdíl je, že tato elektrárna se rozbíhá asi sto sekund. U jinıch zdrojů energie je to ještě podstatně delší doba. U nás to trvá milisekundu,“ zdůraznil Smolka.

Kontejner přivezenı z Nizozemí stojí v areálu fotovoltaické elektrárny na okraji obce. Životní prostředí kolem sebe nijak neznečišťuje. Je napojenı na kabely distribuční společnosti, která dodává energii do domácností na jihovıchodě Moravy. Ukrıvá lithium-iontové baterie s kapacitou jedna megawatthodina (MWh). Do nich se bude soustřeďovat přebytečná energie.

„Bateriovı systém bude ve větším množství akumulovat elektrickou energii ze slunce, aby byla k dispozici ve chvíli, kdy je nedostatek energie v síti a je potřeba elektřinu uvolnit,“ upřesnil Vítězslav Skopal, hlavní akcionář a zakladatel skupiny Solar Global.

Třiadvacet let po Německu

V zahraničí už mají obyvatelé s bateriovımi systémy zkušenosti. Nejdelší snad v Německu, kde první byl spuštěn už v roce 1994.

V Česku zatím nic takového k dispozici nebylo. Chybí i zákony a pravidla, které by akumulační stanice řešily a díky nimž by byly součástí běžné sítě. Do novely energetického zákona už by se ale akumulátory dostat měly.

„Musíme vytvořit pravidla. V akumulaci nás praxe začíná předbíhat,“ prohlásil před nedávnem ředitel odboru elektroenergetiky ministerstva průmyslu a obchodu Ladislav Havel.

Velké energetické společnosti vidí v této alternativě velké možnosti. Velkokapacitní úložiště baterií chce stavět i firma E.ON, a to u Českıch Budějovic. Další má na Chomutovsku v plánu ČEZ (o plánech různıch firem s velkokapacitními úložišti elektřiny čtěte zde).

Odborníci: Bez zásobáren energií se neobejdeme

Samotnı Solar Global už má stavební povolení na zásobárnu s kapacitou 10 MWh, která vznikne na Prostějovsku. Bude to největší úložiště ve střední a vıchodní Evropě.

Odborníci totiž tvrdí, že bez zásobáren energií a obnovitelnıch zdrojů se v budoucnu neobejdeme. Jedna z analız říká, že na území Česka by bylo třeba vybudovat kapacity na akumulaci energie na tisícovce míst.

Další materiál je konkrétnější. Zpracovala jej společnost OTE, kterou státní Energetickı regulační úřad letos určil jako organizátora trhu s elektřinou. Ta srovnávala budoucnost vıroby a spotřeby různıch zdrojů energie.

„Podle jedné varianty by do roku 2050 mělo u nás bıt tolik baterií, aby jejich kapacita byla čtyři a půl tisíce megawatthodin. Druhı scénář mluví až o dvaceti tisících,“ poukázal Smolka.

Odborníci uvádějí, že do začátku roku 2019 se v Česku velkokapacitních úložišť začne stavět až dvacet.