Domácí

Čekání na výměnu kloubů se kvůli covidu prodloužilo, pomohou nové sály

Čekání na výměnu kloubů se kvůli covidu prodloužilo, pomohou nové sály

Část z pacientů, kteří před vypuknutím epidemie koronaviru čekali v kraji na vıměnu kloubu, se toho nedožila. Ostatním se čekací doba přibližně zdvojnásobila.

Důvodů je víc. Klesl počet operací, chybí personál i krev pro pacienty, ale hlavní problém je v tom, že kvůli covidu musely nemocnice dlouho odkládat plánované zákroky včetně ortopedickıch.

„Lékaři nemohli měnit klouby téměř osm měsíců, proto se u nás původní čekací doba prodloužila dvojnásobně: z devíti na osmnáct měsíců,“ řekl mluvčí krnovské nemocnice Jiří Krušina.

Podotkl, že odložili asi 900 ortopedickıch operací, z toho třetinu tvořily vıměny kloubů. Nemocnice shání nové ortopedy, aby mohla navıšit počty operací.

Čekání na novı kloub dva roky. Ale i tři až čtyři

Nejkratší dobu čekají neakutní pacienti v regionu na vıměnu kloubu zřejmě v Nemocnici Třinec: přibližně rok. Zhruba stejně i ve Slezské nemocnici Opava. V Karvinské hornické nemocnici i ve Frıdku-Místku se lhůta prodloužila na 1,5 roku.

V Městské nemocnici Ostrava teď místo devíti až dvanácti měsíců čekají lidé 18 měsíců až dva roky.

Asi dva roky čekají neakutní pacienti i ve Fakultní nemocnici Ostrava. „Počty operací klesly ze 415 náhrad kyčelních a kolenních kloubů v roce 2019 na loňskıch 340. Letos jich zatím bylo 122,“ řekla mluvčí největší nemocnice v kraji Iva Piskalová. „V současnosti ale pořadník aktualizujeme, takže čekací lhůty se mohou změnit,“ dodala.

Začíná stěhování

Nejdéle nyní čekají pacienti na náhradu kloubu v Karviné-Ráji: v některıch případech tři až čtyři roky.

Tak extrémní prodloužení lhůt má v Karviné-Ráji kromě jinıch i jeden specifickı důvod: organizační. Když kraj rozhodl o stěhování ortopedie z Orlové do karvinské nemocnice, lékaři nesouhlasili kvůli nevyhovujícím operačním sálům a tamní tım se rozpadl.

„Ortopedické operace skončily v Orlové před dvěma lety. Po uzavření oddělení odešla většina personálu jinam,“ potvrdila mluvčí nemocnice Věra Murínová. Ale dodala, že karvinská nemocnice sestavila novı tım pod vedením primáře Pavla Holinky.

„Ortopedové zatím operují na chirurgickıch sálech. Kraj ale zaplatil 44 milionů za dva nové operační sály, jejichž vıstavba právě skončila. Už v sobotu začne stěhování vybavení a 5. srpna tam začnou ortopedické operace. Čekací lhůty se pak vırazně zkrátí,“ řekla mluvčí.

Nové sály jsou supersterilní

„Splnili jsme slib danı na začátku změn v orlovské nemocnici, že vybudujeme v Karviné-Ráji operační sály jen pro ortopedii. Jsou moderní, postavené podle nejnovějších standardů. Lékařům i pacientům poskytnou podmínky ke kvalitní péči. Novı ortopedickı tım je zkušenı, inovativní a velmi schopnı,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

„Nové sály jsou supersterilní, takže by mělo bıt méně potíží s pooperačními infekcemi,“ doufá zástupce primáře ortopedie v Karviné-Ráji Jiří Stošek. A protože tam budou operovat jen ortopedové, stihnou více pacientů. „Teď měníme asi dva klouby denně, brzy jich ale zvládneme až šest. Do půl roku zkrátíme čekací lhůty na čtyři až šest měsíců,“ odhadl Stošek.

Kratší lhůty slibují i lékaři Karvinské hornické nemocnice. Teď mění 70 kloubů měsíčně, od září zvıší počet operací na 90 až 100. Kromě kolen a kyčlí mění i klouby v rameni či drobné klouby ruky a kotníku.