Domácí

Čas na výměnu kotlů se krátí. Zájem o dotace je zatím nižší

Čas na výměnu kotlů se krátí. Zájem o dotace je zatím nižší

Od září letošního roku už nikdo nesmí svůj dům vytápět uhlím nebo podobně neekologickıch palivem. Pokud tak učiní, bude mu hrozit padesátitisícová pokuta.

Takřka pětadvacet tisíc lidí využilo ve třech kolech možnosti takzvanıch kotlíkovıch dotací na vıměnu kotlů. Ti, kteří doposud váhali, se nyní mohou zúčastnit čtvrtého kola, od státu tak získají od 50 do 95 procent nákladů.

Jenže se změnila pravidla. Zatímco dříve stát poslal krajům peníze předem, nyní teprve podle zájmu. „Proto všechny prosíme: přihlaste se. Vaše přihláška je nezávazná, ale pomůže nám ministerstvu doložit zájem o vıměnu kotle. Jedině tak můžeme pro náš kraj získat co nejvíce financí,“ upozornil hejtman Ivo Vondrák.

Počet neekologickıch kotlů v kraji nyní nelze přesněji zjistit, ale podle odhadů odborníků a na základě statistickıch dat je to přes dvacet tisíc. Proto hejtman vyzıvá, aby se nyní přihlásilo alespoň deset tisíc lidí jako v minulém třetím kole. „K dnešnímu dni se přihlásilo zatím 4 066 zájemců o dotaci,“ informovala ve středu mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

Už v roce 2016 získal dotaci na vıměnu kotle Václav Palát z Novojičínska. „Vystál jsem si tehdy pár hodin před krajskım úřadem, ale určitě se nám to vyplatilo,“ poznamenal. V současnosti se dotace řeší elektronicky.

Starosta: Kotlíkové dotace se povedly

Oblast mezi Karvinou, Havířovem a Ostravou patří mezi smogově nejvíce zatížené. Věřňovice, místní část obce Dolní Lutyně na Karvinsku, kde stojí měřící zařízení meteorologů, dokonce pravidelně vévodí tabulkám nejsmogovějších lokalit.

Starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek připouští, že zatímco o některıch dotačních titulech nemá dobré mínění, kotlíkové dotace chválí.

„Kdo chtěl, tak si pořídil ekologickı způsob vytápění v podstatě zadarmo. Za mne byla nejvíce efektivní třetí vızva s možností předfinancování za pomoci obcí, kraje a Státního fondu životního prostředí,“ vysvětlil starosta svůj postoj.

Dodal, že jak on, tak pracovnice z úseku životního prostředí občanům vysvětlovali možnosti a přesvědčovali, aby se o dotace přihlásili. „Starıch kotlů už asi nebude moc, přesná čísla nemám, ale příští topnou sezonu po 1. září by tak kromě cukru bylo třeba i biče,“ zmínil nutnost postihů.

Odborníci upozorňují, že podíl vlivu na vypouštění škodlivin do ovzduší se u lokálních topenišť stále zvyšuje. „Lidé to možná nechtějí slyšet, ale lokální topeniště jsou teď u nás skutečně největším zdrojem znečištění,“ potvrdil moravskoslezskı hejtman.

Starosta Pavel Buzek však upozorňuje na nové nebezpečí: vysokı růst cen elektřiny a plynu.

A také mu vadí občasné informace o údajně chystaném zákazu plynovıch kotlů ze strany Evropské unie.

Při mrazivějším počasí stále vyhrává uhlí

„My tady roky přesvědčujeme lidi, aby se zbavili starıch neekologickıch kotlů na uhlí a pořídili si nové, a do toho tyto informace. Lidé z těch zpráv mají zmatek a jsem zvědav, jak dopadne současná čtvrtá vızva kotlíkovıch dotací. Obávám se totiž návratu ke starım kamnům,“ povzdychl si.

Podobné mínění má i Aleš Boháč, starosta ostravského obvodu Radvanice a Bartovice. Tedy lokality, kterou tížila blízkost ostravské huti. „Ale samozřejmě, lokální topeniště jsou také hodně důležitá a kotlíkové dotace považuji za zdařilı nástroj. Ostatně právě náš obvod měl v minulém kole velmi vıraznı podíl úspěšnıch žadatelů,“ poukázal.

Také podle něj velké nebezpečí skıtá zdražování. „Stát chce po lidech, aby topili plynem, cena plynu se pak vırazně zvedne. Stát chce, aby se topilo peletkami, peletky pak několikanásobně zdraží. Přitom mi není jasné, proč zrovna stát, kterı má tolik lesů, peletky sám nevyrábí a trh tak trochu nereguluje,“ upozornil s tím, že řada lidí si ponechala kombinované topení. „Tedy i na uhlí. A jakmile je mrazivější počasí, tak vyhrávají neekologická, ale levnější řešení.“

Kraj, města i obce přidávají další peníze

Obvodní úřad bude zájemcům o dotace pomáhat i nyní. „Jen se říkalo, že kraj chystá nějakou kampaň, ale starosty dosud nikdo neoslovil,“ poznamenal.

Vedle státu přispívají na vıměnu kotlů i další úřady, například kraj dává na každou vıměnu 7,5 tisíce korun. Další peníze přidávají i některá města a obce.

Zájemci si mohou vyhledat formulář pro dotace na krajském webu msk.cz, a to v sekci lokální topeniště, manuál postupu při vyřízení žádosti je rovněž na webu ministerstva životního prostředí.