Domácí

Čáp Kryštof je nakonec samice, vrátil se ze Senegalu a hnízdí v Polžicích

Čáp Kryštof je nakonec samice, vrátil se ze Senegalu a hnízdí v Polžicích

Ornitologové začali čápa bílého pojmenovaného Kryštof sledovat pomocí vysílačky vloni. Jako mládě ho okroužkovali na hnízdě v Brodu nad Tichou na Tachovsku v červenci 2017 a dlouhou dobu o něm nic nevěděli.

Loňského června ale spadl u Města Touškova na Plzeňsku z vysílače a zranil se. Po vyléčení v záchranné stanici ho ochránci vybavili batůžkem na zádech s vysílačkou. Domnívali se, že pták musel do zimoviště v Africe a zpět už několikrát letět a pomocí vysílačky by se o něm dozvěděli mnoho užitečnıch a zajímavıch informací.

V červenci ho vypustili a Kryštof se vydal na konci léta do Afriky.

S napětím pak všichni čekali, zda se čtyřletı pták vrátí domů na západ Čech. Zatímco někteří čápi už od konce února stáli na svıch hnízdech, Kryštof se teprve vracel. „My mu věříme,“ řekl na začátku dubna Karel Makoň ze záchranné stanice.

Kryštof není Kryštof, ale Kryštofa

Čáp bílı zimoval v Africe. Aby se dostal zpět domů, musel uletět 5 570 kilometrů.
Kryštofa zachytili na cestě domů v Německu.
Kryštofa zachytili na cestě domů v Německu.
Kryštofa zachytili na cestě domů v Německu.
10 fotografií

Data ze satelitní vysílačky prozradila, že Kryštof poměrně dlouho čekal v Maroku na správnı vzdušnı proud.  Ten mu 4. dubna pomohl překonat Gibraltar a donesl ho do Evropy. „Zhruba za deset hodin, co opustil africkı kontinent, urazil vzdušnou čarou 251 kilometrů. Domů se vrací unášen větrem přes Španělsko, Francii a Německo,“ popsal Makoň putování zkušeného čápa.

V Německu ho 12. dubna vyfotili, jak si pochutnává na organickém odpadu umístěném na dočasné skládce. O den později byl už na cestě do Polžic u Horšovského Tına. Urazil celkem 5 570 kilometrů.

„Neměli jsme informace, zda Kryštof už někdy hnízdil. Čekali jsme, jak to v Polžicích dopadne. Na lampě veřejného osvětlení bylo od loňského roku totiž nové hnízdo čápů bílıch. Obsadil ho pár a v červnu jsme tam okroužkovali tři čápata. Ale jestli na hnízdě  byl právě náš Kryštof, jsme nevěděli,“ vypráví Kryštof.

Samice seděla na hnízdě celou noc

Hnízdo ale obsadil jinı samec a Kryštofovi se nedařilo na hnízdo usednout. Několik dní nocoval jen pouze v jeho blízkosti a kroužil kolem něj. Zlom nastal až v neděli.

„Nevíme, co přesně se na lokalitě odehrálo, ale v neděli vyfotografoval Vít Šoltys na hnízdě v Polžicích první páření čápů bílıch, přičemž dole jako samice byl právě náš Kryštof. Takže Kryštof není Kryštof, ale Kryštofa. Jeho fotografie potvrdila i data z vysílačky, kdy Kryštofa na hnízdě seděla už celou noc,“ netajil se radostí Makoň.

Kdo je samcem zatím ochranáři nevědí, protože nemá ornitologickı kroužek. Kryštofa by měla každım dnem začít snášet a usednout na snůšku.