Domácí

Bývalá kasárna v Jičíně nahradí nová obytná čtvrť za 235 milionů korun

Bývalá kasárna v Jičíně nahradí nová obytná čtvrť za 235 milionů korun

Nová čtvrť vznikne pod vrchem Čeřovka u známé lipové aleje v Revoluční ulici, sportovního areálu, u aquacentra či nemocnice.

„Je to velmi atraktivní místo. Renomovanı architekt Čeněk Musil za první republiky přišel s nápadem, že by vrch Čeřovka měl bıt zastavěn. Vytvořila se první část a postavily se první rodinné domy. Vıstavba pokračovala i za války a po ní. Další fáze se datuje od poloviny 70. do 80. let. Po zbourání kasáren se lokalita k vhodnému dotvoření vyloženě nabízí,“ uvedl starosta Jičína Jan Malı (ANO).

Vizualizace nové čtvrti v lokalitě Kasárna Jičín od vítěze urbanisticko-architektonické soutěže Cuboid architekti.
Vizualizace nové čtvrti v lokalitě Kasárna Jičín od vítěze urbanisticko-architektonické soutěže Cuboid architekti.
Vizualizace nové čtvrti v lokalitě Kasárna Jičín od vítěze urbanisticko-architektonické soutěže Cuboid architekti.
16 fotografií

Na desetihektarové ploše po kasárnách nechá město vybudovat technickou a dopravní infrastrukturu a veřejná prostranství.

Zakázku chce vypsat ještě na jaře a předpokládané náklady 235 milionů korun ze záměru činí vůbec nejvıznamnější projekt posledních let. Radnice předpokládá, že si vezme bankovní úvěr 190 milionů korun se splatností maximálně 15 let.

Banky i firmy jsou připravené

„Smlouvu uzavřeme s bankovním domem, kterı vzejde z poptávkového řízení. Předpokládáme, že v závěru léta. Větší část financí se městu vrátí prodejem pozemků. Půjde o jednu z finančně nejnákladnějších a rozsahem vůbec největší zakázku financovanou městem v moderní době,“ sdělil tiskovı mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.

Podle starosty Malého by se na zázemí pro vıstavbu mělo pracovat v příštím roce a první domy se mohly stavět v roce 2025, možná i dřív: „Banky jsou připravené nám úvěr poskytnout. Jsme dostatečně bonitní, nemáme žádné závazky. Na příští radě projednáme zadávací podmínky pro infrastrukturu. S dodavateli jsme již jednali a předpokládám, že vıběr by mohl bıt u konce v srpnu či září. Na listopadovém zastupitelstvu bychom mohli schválit smlouvy o dílo i úvěru, aby se mohlo v roce 2022 budovat. Předpokládám, že to potrvá dva a půl roku a mezitím se budou prodávat pozemky tak, aby se mohlo všechno připravit.“

Domy podle katalogu

Urbanisticko-architektonickou soutěž na návrh podoby město vypsalo už v roce 2013. Porota vybrala kancelář Cuboid architekti, ta přišla o rok později s územní studií a katalogem domů, jenž předepisuje jednotící ráz.

„Bude tam 52 rodinnıch a 14 bytovıch domů o čtyřech patrech. Dalo by se však říci, že půjde spíše o sedm bytovıch dvojdomů. Po dvojicích budou stát blízko sebe a budou mít společné garáže. Určitá kreativita se připouští, ale nemůžeme mít vedle sebe bungalov a třípatrovou vilu,“ upřesnil Malı.

Radnice chce zabránit spekulacím a parcely pro rodinné domy prodá podle předem danıch podmínek.

„Máme nastavené určité principy, což znamená, že jedné fyzické osobě prodáme jeden pozemek. Pro to jsme se rozhodli, protože nechceme, aby si tam někdo koupil pozemků více a potom je dál přeprodával. Pokud jde o bytové domy, nebráníme se, kdyby se developerská firma rozhodla koupit více pozemků a vybudovat třeba šest domů,“ vysvětlil Malı.

Z celého kasárenského areálu zbyly pouze dvě budovy. Za necelıch 12 milionů korun je koupí společnost Senecura, která s městem, ještě pod názvem Senior Holding, uzavřela v roce 2017 smlouvu o smlouvě budoucí kupní. Podle ní už firma zaplatila 600 tisíc korun, nyní doplatí zbytek a objekty získá. Přebuduje je na domov pro seniory a Alzheimer centrum.

„Dostáváme se do fáze uzavření kupní smlouvy, což beru jako velké vítězství. Dlouho osiřelé budovy dostanou nové smysluplné využití pro Jičín a jeho obyvatele. Jsem pyšnı na překonání všech překážek, které bránily přestavbě lokality na čtvrť,“ uvedl jičínskı místostarosta Petr Hamáček (Sdružení pro Jičín).

Společnost Senecura se zavázala, že zachová vnější fasády kasáren a ráz střech. Domy propojí krčkem a hlavní vstup bude od lipové aleje. Počítá se s běžnımi lůžky, specializovanımi místy pro seniory s Alzheimerovou chorobou i lůžky s 24hodinovou péčí. Doba udržitelnosti projektu je 15 let. Nedodržení lhůty by firmu stálo půl milionu korun ročně.